Poznaj Polskę
„Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
Gdzie byliśmy?
Wycieczka do Gniezna i Biskupina
4 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III udali się na jednodniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę” oraz 20% dofinansowaniu przez Gminę Turek. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Zwiedzanie, pod opieką przewodnika, rozpoczęliśmy od odwiedzin pierwszej stolicy Polski czyli Gniezna. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Przeszliśmy trasę Traktu Królewskiego. Widzieliśmy makiety i rzeźby przedstawiające piastowskie legendy. Spacer na gnieźnieńskim rynku zakończyliśmy słodkim akcentem w gnieźnieńskiej cukierni. Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Z przewodnikiem zobaczyliśmy osadę, wnętrze grodu, wał obronny, zabudowania. Bardzo duże zainteresowanie wywołała wystawa w pawilonie muzealnym, która jest podzielona na kilka części. Po tak aktywnym spędzeniu czasu, udaliśmy się na pyszny obiad. Na zakończenie wycieczki dzieci kupiły pamiątki. Bardzo zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach, wróciliśmy do domu.
Wycieczka do Warszawy
06.12.2021 uczniowie klas 4-8 w ramach projektu #PoznajPolskę udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, zobaczyliśmy i poznaliśmy historię powojennej Warszawy. Autokarem udaliśmy się na cmentarz Powstańców Warszawy i pod Pomnik „Polegli Niepokonani”. Zwiedziliśmy również Stary Rynek oraz Muzeum Warszawy. Punktem kulminacyjnym był wieczorny spacer śladem iluminacji. Zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domów.
Wycieczka do Torunia
19 maja 2022r klasy I-III uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana z projektu Poznaj Polskę. Dzieci wraz z lokalnym przewodnikiem przygodę w Toruniu, rozpoczęły od zwiedzania miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyliśmy min. :Krzywą Wieżę, Łuk Cezara, Bramę Mostowa, mury miejskie, Katedrę Świętych Janów, następnie przeszliśmy Piernikową Aleją Gwiazd z tabliczkami w kształcie toruńskich pierników „katarzynek”, z autografami wybitnych postaci związanych z miastem i oczywiście Rynek Staromiejski. Nasza grupa aktywnie uczestniczyła w pokazie w Muzeum Piernika wyrabiając ciasto piernikowe, a także przy pomocy oryginalnych form uczestnicy ukształtowali z ciasta własne pierniki, które po upieczeniu zabrali do domu jako pamiątkę. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, lody i zakupy pamiątek. Ostatnim punktem był seans w Planetarium. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone, wróciły do domów, pytając o kolejną wycieczkę.
Wycieczka na Jurę Krakowsko - Częstochowską
#PoznajPolskę w dniach od 8 do 10 czerwca uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie wzięli udział w 3 – dniowej wycieczce na Jurę Krakowsko – Częstochowską W pierwszym dniu zwiedzili Tyniec – Opactwo Benedyktynów i Kraków. W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. W ostatnim dniu zobaczyli jeden z najpopularniejszych zamków na szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Ogrodzieńcu, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego i jest najwyższym wzniesieniem Jury Krakowsko – Częstochowskiej
Wycieczka do Bydgoszczy
W dniu 3 listopada uczniowie klas I – III wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy, która została zorganizowana w ramach projektu #PoznajPolskę oraz dofinansowania #GminyTurek. Zwiedzanie Bydgoszczy, uczniowie rozpoczęli od spaceru po Starym Rynku, obejrzeli Spichrze nad Brdą oraz Wyspę Młyńską. Mogli też zasiąść na Magicznym Krześle, które jest eksponatem ze znanego filmu dla dzieci pt. "Magiczne Drzewo". Krzesło to, według fabuły filmu, jest wykonane z magicznego drewna i spełnia życzenia.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z historią miasta widzianego z perspektywy wody w oparciu o ekspozycje muzealne.
Największą radość sprawiła dzieciom Karmelkowa Kraina, w której mogły dowiedzieć się jak, powstają słodycze z karmelu. Każdy uczestnik wykonał własnego karmelkowego lizaka, którego zabrał do domu.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Mydła i Historii Brudu. Dzieci wzięły udział w warsztatach mydlanych, podczas których, każdy mógł zaprojektować i wykonać swoje własne mydełko.
Troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domków…