• Poznaj Polskę

• „Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie w ramach programu może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

Gdzie byliśmy?

Wycieczka do Gniezna i Biskupina

4 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III udali się na jednodniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę” oraz 20% dofinansowaniu przez Gminę Turek. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Zwiedzanie, pod opieką przewodnika, rozpoczęliśmy od odwiedzin pierwszej stolicy Polski czyli Gniezna. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Przeszliśmy trasę Traktu Królewskiego. Widzieliśmy makiety i rzeźby przedstawiające piastowskie legendy. Spacer na gnieźnieńskim rynku zakończyliśmy słodkim akcentem w gnieźnieńskiej cukierni. Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Z przewodnikiem zobaczyliśmy osadę, wnętrze grodu, wał obronny, zabudowania. Bardzo duże zainteresowanie wywołała wystawa w pawilonie muzealnym, która jest podzielona na kilka części. Po tak aktywnym spędzeniu czasu, udaliśmy się na pyszny obiad. Na zakończenie wycieczki dzieci kupiły pamiątki. Bardzo zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach, wróciliśmy do domu.

Wycieczka do Warszawy

06.12.2021 uczniowie klas 4-8 w ramach projektu #PoznajPolskę udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem, zobaczyliśmy i poznaliśmy historię powojennej Warszawy. Autokarem udaliśmy się na cmentarz Powstańców Warszawy i pod Pomnik „Polegli Niepokonani”. Zwiedziliśmy również Stary Rynek oraz Muzeum Warszawy. Punktem kulminacyjnym był wieczorny spacer śladem iluminacji. Zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domów.

Wycieczka do Torunia

🕍⛪️🕍19 maja 2022r klasy I-III uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana z projektu Poznaj Polskę. Dzieci wraz z lokalnym przewodnikiem przygodę w Toruniu, rozpoczęły od zwiedzania miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyliśmy min. :Krzywą Wieżę, Łuk Cezara, Bramę Mostowa, mury miejskie, Katedrę Świętych Janów, następnie przeszliśmy Piernikową Aleją Gwiazd z tabliczkami w kształcie toruńskich pierników „katarzynek”, z autografami wybitnych postaci związanych z miastem i oczywiście Rynek Staromiejski. Nasza grupa aktywnie uczestniczyła w pokazie w Muzeum Piernika wyrabiając ciasto piernikowe, a także przy pomocy oryginalnych form uczestnicy ukształtowali z ciasta własne pierniki, które po upieczeniu zabrali do domu jako pamiątkę. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, lody i zakupy pamiątek. Ostatnim punktem był seans w Planetarium. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone, wróciły do domów, pytając o kolejną wycieczkę.😉🙃🙂

Wycieczka na Jurę Krakowsko - Częstochowską

#PoznajPolskę w dniach od 8 do 10 czerwca uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie wzięli udział w 3 – dniowej wycieczce na Jurę Krakowsko – Częstochowską🚌 W pierwszym dniu zwiedzili Tyniec – Opactwo Benedyktynów i Kraków. W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. W ostatnim dniu zobaczyli jeden z najpopularniejszych zamków na szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Ogrodzieńcu, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego i jest najwyższym wzniesieniem Jury Krakowsko – Częstochowskiej🙂

Wycieczka do Bydgoszczy

W dniu 3 listopada uczniowie klas I – III wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy🚌, która została zorganizowana w ramach projektu #PoznajPolskę 🇵🇱oraz dofinansowania #GminyTurek. Zwiedzanie Bydgoszczy, uczniowie rozpoczęli od spaceru po Starym Rynku, obejrzeli Spichrze nad Brdą oraz Wyspę Młyńską😊😊. Mogli też zasiąść na Magicznym Krześle, które jest eksponatem ze znanego filmu dla dzieci pt. "Magiczne Drzewo". Krzesło to, według fabuły filmu, jest wykonane z magicznego drewna i spełnia życzenia😍.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z historią miasta widzianego z perspektywy wody w oparciu o ekspozycje muzealne☺️.

Największą radość sprawiła dzieciom Karmelkowa Kraina, w której mogły dowiedzieć się jak, powstają słodycze z karmelu. Każdy uczestnik wykonał własnego karmelkowego lizaka🍭🍭, którego zabrał do domu.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Mydła i Historii Brudu🛁🧽🧼. Dzieci wzięły udział w warsztatach mydlanych, podczas których, każdy mógł zaprojektować i wykonać swoje własne mydełko🙂.

Troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domków…😍🙂🙃