Radosne Żuczki odwiedziła pani dyrektor Kamila Serafińska z Biblioteki Publicznej Gminy Turek w Słodkowie, która swoim pięknym głosem wprowadziła dzieci w świat przygód Basi, bohaterki zbioru opowiadań Zofii Staneckiej. Oczarowała przedszkolaki swoją magiczną skrzynią pełną książek dla dzieci, które obejrzeliśmy i przeczytaliśmy niektóre z nich. Dziękujemy i do zobaczenia!
Radosne Żuczki w świecie książki
- 9
Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej
Darek Oleszkiewicz - polski kontrabasista jazzowy – to tytuł pracy wykonanej przez uczennicę klasy VIII Magdalenę Bukowską, która była jedną z uczestników reprezentujących naszą Szkołę w kolejnej edycji adresowanego do uczniów wielkopolskich szkół konkursu wojewódzkiego pt. Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej, ogłaszanego rokrocznie przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Konkurs miał na celu wzbudzenie zainteresowania historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju. Miło nam poinformować iż Magdalena zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Młodzież Zapobiega Pożarom
Dnia 15 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie wzięły udział uczennice klasy VIII Julia Fornalczyk i Paulina Bukowska.
Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w czasie pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Wycieczka do Smokoladndii
Dziś w "Smokolandii” w Kole na uczniów klas 1 - 3 czekało wiele ciekawych atrakcji takich jak: wielopoziomowa konstrukcja z 12 metrową zjeżdżalnią falistą, tyrolką, trampolinami, strefą armatek, fontanną i basenem z piłeczkami oraz licznymi labiryntami i przeszkodami. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną dzieci, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej zabawy.
14
Mistrzostwa Powiatu tureckiego w warcabach indywidualnych
W dniu 13.03.2023 w SP w Malanowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu tureckiego w warcabach indywidualnych. Naszą szkołę reprezentowali: zawodnicy: Julia Fornalczyk, Paulina Bukowska, Krystian Frątczak. Opiekun; Wojciech Roszkowski. Turniej miał dwa lata przerwy ze względu na pandemię. W turnieju wzięło udział pięć szkół z powiatu tureckiego: SP Żuki, SP Przykona, SP Malanów, SP Miłaczew i SP Koźmin. Zawodnicy rozegrali kilka meczy w systemie każdy z każdym. Nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce drużynowo. Krystian Frątczak zajął trzecie miejsce indywidualnie. Uczniowie otrzymali dyplom za udział w zawodach dla szkoły. Uczniowie klasy 8 w tym roku szkolnym nas opuszczają więc czekamy na nowe talenty gier planszowych.
Pozdrawiamy drużyna SP Żuki
1
Mistrzostwa Powiatu tureckiego w piłce ręcznej chłopców klas 4-6
W dniu 02.02.2023 w SP w Malanowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu tureckiego w piłce ręcznej chłopców klas 4-6. Naszą szkołę reprezentowali: zawodnicy pola : Wojciech Jankowski, Jakub Tomczyk, Stefan Janiszewski, Dominik Bilski, Igor Janczak, Marcel Płoszka, Alan Mozio-Zdziaszek, Wojciech Józefiak, Kacper Mozio, Maciej Słodziński i Filip Sobański oraz bramkarze: Michał Ziemniak i Oliwier Rosiak. Opiekun; Wojciech Roszkowski. W turnieju wzięło udział pięć szkół z powiatu tureckiego: SP Żuki, SP Przykona, SP Malanów, SP Tuliszków, ZSP Słodków. Rozegraliśmy kilka meczy w systemie każdy z każdym. Mimo zaciętej walki i dużego zaangażowania wszystkich zawodników zajęliśmy piąte miejsce. Nasi Uczniowie otrzymali dyplom dla szkoły oraz wielkie brawa za walkę z silniejszymi drużynami. Mimo przegranej wróciliśmy w dobrych nastrojach, wierzymy że w przyszłych turniejach będziemy coraz silniejsi.
Pozdrawiamy drużyna SP Żuki
Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 3-5
W dniu 10.03.2023 w ZSP w Słodkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 3-5. Naszą szkołę reprezentowali: Igor Janczak, Maciej Słodziński, Kacper Mozio, Wojciech Józefiak, Jan Durczyński, bramkarz; Hubert Fornalczyk. W turnieju wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy: SP Żuki, SP Cisew, SP Chlebów, ZSP Słodków. Rozegraliśmy kilka meczy w systemie każdy z każdym. Mimo zaciętej walki i dużego zaangażowania wszystkich zawodników zajęliśmy czwarte miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje nasz młody bramkarz Hubert Fornalczyk, który wspaniale bronił nawet trudne strzały. Trzech naszych zawodników nie mogło uczestniczyć w zawodach z powodów zdrowotnych co osłabiło naszą drużynę. Uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, dyplom dla szkoły. Mimo przegranej wróciliśmy w dobrych nastrojach, młoda drużyna się tworzy.
Pozdrawiamy drużyna SP Żuki
Dzień Kobiet
8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Była super zabawa! Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...
41
Profilaktyka chorób onkologicznych
Trzeciego marca panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Turku zawitały do naszej szkoły. Wszystko za sprawą program edukacyjny pt. „Zdrowe piersi są OK!” jest adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz 7 i 8 klasy szkół podstawowych. Dotyczy profilaktyki zachorowania na raka piersi. Głównym celem programu jest kształtowanie wśród uczennic szkół nawyku pielęgnacji i dbałości o piersi oraz budowanie świadomości dotyczącej dbania o zdrowe piersi wśród uczniów (dziewcząt i chłopców) oraz wśród osób z ich najbliższego otoczenia. Uczniowie i uczennice mieli okazję ćwiczyć wykrywanie guzków na fantomach oraz otrzymali materiały edukacyjne i niezbędne informacje. Mamy nadzieję, że to spotkanie uświadomi wszystkim, że profilaktyka to podstawa.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Jak co roku w naszej szkole 1 marca uczciliśmy pamięć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które ustanowione zostało 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską, stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Nasi uczniowie na lekcji historii opowiadali o żołnierzach, przygotowali mapy myśli przedstawiające sylwetki niezłomnych. W ten sposób pokazali, że Pamiętamy
9
Zamki i rycerze
24 lutego w ramach realizacji tematyki edukacji wczesnoszkolnej „Zamki i rycerze”, uczniowie klasy III z pomocą rodziców przygotowali stroje dam dworu i rycerzy. W czasie zajęć lekcyjnych zaprezentowali polski ubiór szlachecki. Zostali pasowani na rycerzy i damy dworu oraz uczyli się tańca dworskiego. Wychowawczyni zaprosiła na zajęcia Panią Karolinę Krzyżostaniak, nauczyciela historii, która wyjaśniła uczniom kilka pojęć związanych z poszczególnymi elementami przygotowanych strojów, przybliżyła postać Zawiszy Czarnego oraz zasady które musieli spełnić kandydaci na rycerza. Uczniowie pokazali się klasie drugiej, w ten sposób dzieci mogły poznać specyfikę życia dworskiego w XVII wieku.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. W tym roku już po raz 19. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dlatego w pierwszym tygodniu po feriach uczniowie na lekcjach informatyki przypomnieli sobie zasady bezpiecznego używania Internetu. Dzieci obejrzały krótkie filmy edukacyjne, dyskutowały nad zagrożeniami i zagrały w grę multimedialną o bezpieczeństwie w sieci.
Światowy Dzień Kota
Chodzi swoimi drogami,
cichutko miauczy czasami,
chętnie wskakuje na płot.
To zwierzę nazywa się …😽
17 lutego w „Światowy Dzień Kota” dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. W przyszłym roku z pewnością powtórzymy obchody Dnia Kota! 😽
8
Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 6-8
W dniu 27.01.2023 w ZSP w Słodkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 6-8. Naszą szkołę reprezentowali: zawodnicy pola Krystian Kujawa, Krystian Frątczak, Krystian Matusiak, Wojciech Jankowski, Jakub Tomczyk, Stefan Janiszewski, bramkarze: Filip Korczyński i Oliwier Rosiak. Opiekun; Wojciech Roszkowski. W turnieju wzięło udział pięć szkół z naszej gminy: SP Żuki, SP Cisew, SP Chlebów, SP Kaczki Średnie, ZSP Słodków. Rozegraliśmy kilka meczy w systemie każdy z każdym. Mimo zaciętej walki i dużego zaangażowania wszystkich zawodników zajęliśmy piąte miejsce. Uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, pamiątkowe medale i dyplom dla szkoły. Mimo przegranej wróciliśmy w dobrych nastrojach, mamy nadzieję że lepiej nam pójdzie w turnieju na Orliku.Pozdrawiamy drużyna SP Żuki
Wycieczka do muzeum w Turku
16 lutego uczniowie klas 1 – 5 pojechali do muzeum w Turku zobaczyć wystawę „Dawne zawody w miniaturze- intrygująca lekcja historii życia codziennego”.
Uczniowie odbyli fascynująca „podróż” w czasy dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
15 warsztatów rzemieślniczych i pracowni usługowych w miniaturze wykonanych zostało specjalnie na tę wystawę przez Elżbietę Marcinkowską - Wilczyńską. Artystka, z typową dla niej precyzją i dbałością o każdy detal, odtworzyła pracownie rzadkich i ginących zawodów w skali 1:12. Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają historię codziennego życia, opowiadaną za pomocą miniaturowych wnętrz.
Celem prezentowanych eksponatów jest przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych.
32
Wycieczka do Sali Doświadczania Światła
W środę 15.02.2023r. przedszkolaki z grupy Małe Żuczki pojechały na wycieczkę do Sali Doświadczania Światła w Turku. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja naszej grupy oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W Sali Doświadczania Światła przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji. Atmosfera tej sali daje wiele możliwości – zaciemnienie, oddziaływanie na wszystkie zmysły światłem, dźwiękiem, zapachem, dotykiem, wycisza dzieci, a jednocześnie delikatnie je stymuluje. Kontakt z różnymi zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów wpływa na rozwój wyższych funkcji – emocjonalnych, społecznych, komunikacyjnych, ruchowych i poznawczych. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
72
Walentynki
Walentynki To nie tylko czas miłości, ale przypomnienie o wzajemnej pomocy, szacunku i naszej przyjaźni. "Dzień Świętego Walentego To dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają!"
14
BEZPIECZNE WALENTYNKI 2023
Tylko ok.10– 20% dorosłych Polaków wykonało ten test!
Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?
Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy.
Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY.
Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.
Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!
Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.
Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.
–Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki. Często odkładamy moment wykonania testu. Wypieramy, ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem. Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie.
Takie myślenie powoduje, że jedynie ok. 10– 20% dorosłych Polaków chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu. - podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, spec. epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.
EPIDEMIOLOGIA
EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS – POLSKA
Dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2022 roku:
- 28 824 zakażonych ogółem,
- 3 941 ma AIDS,
- 1 459 chorych zmarło.
Na dzień 14.11.2022 r. leczeniem ARV objętych było około 17 990 pacjentów. Obecnie leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego programu polityki zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022 – 2026”.
(dane z Krajowego Centrum ds. AIDS i PZH)
EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS W WIELKOPOLSCE
Dane od 1 stycznia 2022 r. do 31grudnia 2022 roku:
- 205 nowych zakażeń,
- 16 zachorowań na AIDS,
- 3 chorych zmarło.
Dla porównania w całym roku 2021 nowych zakażeń HIV w Wielkopolscebyło 131.
(dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu)
PKD Poznań – punkt pobrań Diagnostyka
ul. Mickiewicza 5/4, 60-834 Poznań
Uwaga! Od 1.02.2023 r. PKD jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 16:00 do 20:00
Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30
Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00
Punkt Interwencji Kryzysowej w Turku
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie...
Przez cały styczeń uczniowie naszej szkoły mieli okazję przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Chętne osoby wrzucały drobne monety do słoja, który stał na korytarzu. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Wspólnie pokazujemy jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie i przedszkolaki nie zawiodły, każdy przynosi tyle, ile mógł– w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie. Akcję koordynowało Szkolne Koło Wolontariatu.