Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 12 listopada odbyła się z tej okazji akademia. Uczniowie klasy V przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze pt. „Droga do niepodległości”, który był dla uczniów cenną lekcją historii oraz ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
"Droga do niepodległości"
- 7
Szkoła do hymnu!
W piątek, ósmego listopada, punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczyste śpiewanie hymnu narodowego. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu. W całej Polsce w akcji wzięło udział ponad 19 tysięcy placówek.
Pumpkin Party
30 października w godzinach popołudniowych spotkalismy się na dyniowiej dyskotece. Dzieci wesoło się poprzebierały, chętnie uczestniczyły w konkursach tematycznych i szalały przy muzyce dyskotekowej.
# Szkoła Pamięta
Dzisiaj klasy I-III włączyły się do akcji MEN #SzkołaPamięta. Odwiedziliśmy cmentarz komunalny w Turku, gdzie został pochowany Lucjan Połatyński - dziadek pani Małgorzaty – wychowawcy klasy I. Był on nauczycielem i Inspektorem Oświaty i Wychowania w Turku. Następnie uprzątnęliśmy i zapaliliśmy znicze na pomniku postawionym ku pamięci bohaterom, którzy polegli za wolność i niepodległość w latach 1939-1945. Nie zapomnieliśmy również o naszej uczennicy i koleżance Magdzie, która niestety nas opuściła. Zapaliliśmy znicz na nagrobku profesora Stanisława Kączkowskiego, który był organizatorem wyzwoleńczej walki w harcerskim środowisku szkolnym. Kolejno udaliśmy się do miejsca pochówku księży z naszego powiatu. Dalej ścieżka pamięci o bohaterach poprowadziła nas na ulicę 3-go Maja, gdzie stoi pomnik, który przypomina ilu wspaniałych i mądrych nauczycieli powiatu tureckiego, straciło życie w obozach śmierci oraz walce. Pani Małgorzata przybliżyła uczniom bardzo dokładnie niektóre wydarzenia, ponieważ na tej tablicy znajduje się nazwisko Jej drugiego dziadka – Wacława Marczuka. Był On dyrektorem szkoły w Chylinie. Następnie udaliśmy się pod ratusz miasta Turek, gdzie 19 lat temu po raz kolejny zawisła tablica ku czci mieszkańców Turku i powiatu tureckiego poległym w I Wojnie Światowej. Pierwsza tablica została zniszczona przez niemieckich okupantów w 1939 roku. Nasza podróż szlakiem bohaterów zaprowadziła nas do parku im. Żerminy Składkowskiej, gdzie znajduje się pomnik honorowego obywatela miasta Turku – Józefa Piłsudskiego. Uczniowie uporządkowali miejsce pamięci o przywódcy i zapalili znicze. Ostatnim miejscem pamięci było – jak widnieje na tablicy pamiątkowej: „Miejsce uświęcone krwią Polaków zamordowanych przez Hitlerowców w latach II Wojny Światowej…” z wyrazami szacunku zapaliliśmy znicze i uczciliśmy te wydarzenia minutą ciszy.
4
„RADOSNE ŻUCZKI” W SALI ZABAW „ SOWA”
18 października 2019 r. z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka i Dnia Chłopaka dzieci z oddziału przedszkolnego „ Radosne Żuczki” wraz ze swoimi paniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Zapewniona była świetna zabawa, konkursy dla dzieci, malowanie twarzy oraz zabawy w strefie malucha, gdzie dzieci miały do dyspozycji klocki, domek z kuchnią, bujaki, jeździki, odpychacze i inne atrakcje, które powodowały uśmiech na ich twarzach.
Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły!!
5
"Moje miejsce na ziemi"
Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w gronie 276 laureatów II edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”. Do programu wpłynęło ponad 2100 wniosków, nasz projekt pn. „Badam otoczenie, nawyki swoje zmienię” jest jednym ze zwycięzców i otrzymaliśmy 7500 zł. Organizatorem Programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” jest Fundacja „ORLEN-DAR SERCA”.
Nasz projekt będziemy realizowali w roku szkolnym 2019/2020 na zajęciach koła geograficznego, a jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej uczniów i ich rodzin, czyli mieszkańców naszej okolicy. Dzięki pozyskanej kwocie pieniędzy będziemy mogli zakupić narzędzia pomiarowe: gleby, wody, powietrza, hałasu i wykorzystywać je do doświadczeń, pomiarów i obserwacji, a wyciągniętymi wnioskami będziemy się dzielili z innymi uczniami i naszymi rodzinami. Zakupione pomoce dydaktyczne będzie można wykorzystywać na innych zajęciach lekcyjnych, wzbogacą one bazę dydaktyczną szkoły.
Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia od początku roku szkolnego. Pod okiem wychowawczyni uczyli się wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.
22 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Uczennica klasy VIII powitała panią dyrektor, wójta Gminy Turek, rodziców, nauczycieli, uczniów, ale szczególnie serdecznie przywitała uczniów klasy pierwszej i oddała im głos. Dzieci, odświętnie ubrane,w granatowych biretach na głowach, błysnęły swoim talentem. Zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.
Po zakończonej części artystycznej głos zabrali pani dyrektor i pan wójt życząc pierwszakom samych sukcesów w nauce. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion dzieci, dokonała pasowania na ucznia mówiąc "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Żukach”. Potem dzieci złożyły odcisk palca przy swoim nazwisku na symbolicznej tarczy. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Ufundowali swoim dzieciom słowniki polsko – angielskie i słodycze oraz zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
15
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty ustanowione na dzień czternastego października. W naszej szkole obchodziliśmy je w miniony 15.10.2019 r. Z tej okazji uczniowie pod okiem opiekunów, przygotowali program artystyczny. Występ podkreślał wiodącą rolę nauczycieli w jakości edukacji i personelu w sprawnym funkcjonowaniu szkoły. Po powitaniu gości, prowadzący oddał głos młodszym kolegom, którzy złożyli piękne życzenia pracownikom szkoły. Następnie scenę przejęła klasa VIII, wcielając się w rolę uczniów i nauczycieli. Przedstawili lekcje w sposób humorystyczny, przy akompaniamencie znanych utworów. Po występie młodych artystów przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego wręczył wszystkim pracownikom szkoły drobne upominki. Chwilę później Kamil wykonał piosenkę, w której wyraził pobożne życzenia mam, ale także i nauczycieli. Druga część programu była bardziej poważna. Dziewczynki z klasy V złożyły piękne podziękowania nauczycielom, a klasa III wykonała piosenkę wyrażającą skruchę za potknięcia. Pani Dyrektor zabrała głos i wręczyła nagrody oraz podziękowania zasłużonym pracownikom szkoły. Na zakończenie odbył się konkurs, w którym uczniowie musieli rozpoznać kto jest na zdjęciu z dawnych lat. Zakończyliśmy szkolny dzień z uśmiechami na ustach.
6
Dzień Chłopca w klasie VIII
Klasa 8 z okazji Dnia Chłopca wybrała się na trochę spóźniony wyjazd do kina w Kaliszu. Obejrzeliśmy "Był sobie pies 2", który wzbudził wiele wzruszeń, zwłaszcza wśród żeńskiej części ekipy. Męską część bardziej ekscytowała strefa restauracyjna w odwiedzonej galerii 😋 to już nasz ostatni wyjazd z tej okazji w takim gronie... 😭
Szkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II
Karol Wojtyła, urodzony 18 maja 1920 roku, w Wadowicach, 16 października 1978 r. został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, ale też pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz, mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 r., który w chwili wyboru miał 54 lata. Jan Paweł II uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej lubianych zwierzchników Kościoła.Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Aby zachować pamięć po tym niezwykłym Polaku w dniu dzisiejszym w naszej szkole zorganizowany został konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Kilkunastu uczniów wykazało się dużą wiedzą, ale najlepsza okazała się Justyna Goślińska, następnie Magdalena Bukowska oraz Wiktoria Stefaniak i Paulina Bukowska. Serdecznie gratulujemy 👏👏👏
CodeWeek 2019
Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019 to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i działania związane z technologią. W środę - klasa III z klasą V rozszyfrowywali zakodowany obraz. Następnie klasa V przy pomocy programu Scratch utworzyła zadania dla kolegów z kl. III. Młodsi uczniowie zmierzyli się również z matą do kodowania i doprowadzili Muszkietera do swojego konia.Natomiast starsi zajęli się elementami robotyki. Energii na realizację pomysłów nie brakowało i przy pomocy zakodowanych ruchów udało się również stworzyć układ taneczny. Na pewno nasze działania związane ze światem programowania na tym nie poprzestaną, bo świetnie się bawiliśmy!
7
Wycieczka klas VI i VII do kina Helios
9 października bieżącego roku kl. 6 i 7 uczestniczyła w wyjeździe do kina „Helios" w Koninie. Po dotarciu na miejsce i zakupieniu przekąsek wszyscy zajęli miejsca w sali kinowej czekając na projekcję filmu "Był sobie pies 2". To był niezwykle wzruszający i pełen niesamowitych przeżyć film, który w większości oglądających wywołał łzy.
Po zakończonym seansie udaliśmy się do KFC na posiłek. W drodze powrotnej emocje związane z filmem pozostały aż do momentu powrotu. To była udana wycieczka.
Pierwsza lekcja hiszpańskiego
Ósmego października odbyły się pierwsze zajęcia z języka hiszpańskiego. Zajęcia są prowadzone w dwóch grupach: dla uczniów klas 2-3 oraz dla uczniów klas 4-6. Będą odbywać się raz w tygodniu, są dobrowolne i darmowe. Po pierwszych zajęciach uczniowie potrafią się przywitać i pożegnać, potrafią zapytać o imię, przedstawić się i przeliterować swoje imię. ¿Y tu, cómo te llamas?
"Badam otoczenie, nawyki swoje zmienię"
Z radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w gronie 267 laureatów II edycji programu "Moje miejsce na Ziemi". Program, który ma na celu wspieranie inicjatyw lokalnych, tworzy Fundacja Orlen. Łatwo nie było, ponieważ w tym roku liczba wniosków przekroczyła 2 tys., jednak nasz pomysł przekonał jury. Już niedługo relacja z projektu "Badam otoczenie, nawyki swoje zmienię".
Zagrożenia związane z e-papierosami – MEN i GIS ostrzegają!
Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.
Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.
W informacji MEN i GIS zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
MEN_i_GIS_Informacja_dla_rodzicow_zagrozenia_dotyczace_e-papierosow.docx
800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
więcej informacji http://www.liniadzieciom.pl/
Dzień Chłopaka
1 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. W czasie lekcji wychowawczych każda klasa świętowała po swojemu. Po południu wszyscy razem bawiliśmy się na dyskotece!
Diecezjalna Pielgrzymka młodzieży z VIII klas szkoły podstawowej do Lichenia „Eucharystia daje życie”
Ponad 4 tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zgromadziło się dziś w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. Wśród zgromadzonej młodzieży znaleźli się również uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą z SP Chlebów. Myślą przewodnią dnia skupienia dla młodzieży było hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020 „Eucharystia daje życie”.
Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadził franciszkanin, o. Łukasz Buksa OFM wraz z ks. prał. Michałem Krygierem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli. W tym czasie młodzi ludzie, obecni w licheńskiej świątyni, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowało 95 kapłanów.
Przed zakończeniem Mszy Św. bp Wiesław Alojzy Mering poświęcił różańce, które otrzymali wszyscy młodzi ludzie uczestniczący w diecezjalnej pielgrzymce klas ósmych do Matki Bożej Licheńskiej.
SIERŻANT PYREK Z WIZYTĄ U „RADOSNYCH ŻUCZKÓW”
Niemal 20 przedszkolaków gościło w miniony czwartek 26 września Sierżanta Pyrka. Sierżant nie tylko przywiózł niespodzianki - odblaski ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, ale także sprawdził, co maluchy wiedzą o bezpieczeństwie na drodze.
W ostatnich dniach mundurowi prowadzili intensywną akcje promującą wśród maluchów bezpieczeństwo na drodze. Pomagał im „Sierżant Pyrek”, maskotka Wielkopolskiej Policji. Funkcjonariusze odwiedzili między innymi nasz oddział przedszkolny i naszych przedszkolaków. Wizyta niespodziewanego gościa była dla kilkulatków wielkim przeżyciem. Zaczęła się od krótkiej pogadanki na temat bezpieczeństwa na drodze i bezpiecznego spędzania czasu w przedszkolu. Trzeba przyznać, ze maluchy były doskonale przygotowane do każdego, nawet najtrudniejszego pytania. W nagrodę Pyrek zostawił dzieciom odblaski przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, w ramach wspólnej akcji poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.Maluchy miały również okazję z bliska zobaczyć policyjny radiowóz, przez chwilę pobawić się w pościg i posiedzieć za kierownicą samochodu.Od dzisiaj na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z policjantem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
4
Uczniowie klas VII-VIII w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau
Dnia 27 września 2019 r. uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau. Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Kompleks obozów Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady w którym życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wizyta w tym miejscu oprócz wymiaru edukacyjnego miała także wymiar upamiętniający. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy obraz ludzkiego cierpienia i zagłady do jakiej doszło podczas II wojny światowej. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów przede wszystkim ze względu na atmosferę i specyfikę miejsca jakim jest obóz Auschwitz - Birkenau.
11