• Bezpieczne wakacje

        • Sprawdź najważniejszy informacje gdy wyjeżdżasz na wakacje!

          Jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na wakacje? Planujesz weekend nad wodą lub piesze wędrówki po górach? Wybierasz się za granicę?  A może spędzasz wakacje
          w mieście? Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i piękną pogodą. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna.

          A oto kilka najważniejszych informacji na to, aby wakacje były nie tylko udane, ale przed wszystkim bezpieczne:

           

          Wakacje nad wodą

          Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, wejdź na serwis kąpieliskowy: www.sk.gis.gov.pl aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową aktualną listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego
          w zakładce Kąpieliska a miejsca wykorzystywane do kąpieli.

          Podczas spędzania wypoczynku nad wodą:

          1. Upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
          2. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika
            o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi. Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych odpowiada Właściciel lub zarządzający pływalnią bądź kąpieliskiem.  Nadzór nad jakością wody w kąpieliskach oraz na pływalniach sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
          3. Przed wejściem do wody nie pij alkoholu.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

           

          Wakacje za granicą

          Dowiedz się jak najwięcej o miejscu do którego się wybierasz. Sprawdź jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju do którego podróżujesz, które możesz znaleźć
          w zakładce Bezpieczne podróżowanie.

          Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl lub w zakładkę na naszej stronie Szczepienia dla podróżujących. Na tych stronach znajdziesz też aktualny wykaz punktów szczepień przeciwko żółtej gorączce.

          Na wypadek choroby lub urazów, które mogą wystąpić w trakcie podróży, warto mieć ze sobą apteczkę. Przed podróżą po Europie złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.

          Przed wyjazdem warto również zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku ubezpieczeń związanych z letnim wypoczynkiem, na które składa się najczęściej:

          • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków),
          • KLZ (kosztów leczenia za granicą),
          • koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej,
          • OC (odpowiedzialności cywilnej) 

          i coraz częściej: ubezpieczenia sprzętu, bagażu, ubezpieczenia kosztów rezygnacji
          i wcześniejszego powrotu z wyjazdu.

          Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących.

          Wyjeżdżając, pozostaw bliskim adres pobytu za granicą oraz plan podróży. Miej przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej. W krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.

           

          Wakacje w mieście

          Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Pamiętaj o higienie, myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Zwracaj uwagę na warunki, w których przechowujesz zakupioną żywność – szczególnie
          w okresie letnim (etykiety produktów zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać, co ma duże znaczenie w przypadku żywności nietrwałej mikrobiologicznie jak np. produkty i wyroby mięsne, mleko, jogurty, sałatki etc.).

          Nie kupuj żywności niewiadomego pochodzenia, z nielegalnych źródeł (poza wysokim ryzykiem dotyczącym potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta istotne jest również ryzyko rozprzestrzeniania się ASF poprzez obrót nielegalną dziczyzną
          i produktami wieprzowymi).

          Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują bieżący nadzór sanitarny m.in. nad zakładami żywienia zbiorowego (m.in. restauracjami, barami, smażalniami) oraz sklepami
          i kioskami spożywczymi.

          Zauważyłeś nieprawidłowości? Przekaż uwagi właścicielowi lub pracownikom obiektu oraz powiadom właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Do tego celu możesz użyć formularza zgłoszeniowego Pomoc PIS.

          Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

           

          Wypoczynek dziecka

          Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

          Wyjazd na kolonie to wspaniała przygoda. Zadbaj o to żeby wspomnienia były dobre już na samym starcie. Zgłoś autokar do kontroli stanu technicznego odpowiednim służbom
          i upewnij się, że kierowca jest całkowicie trzeźwy oraz że ma odpowiednie uprawnienia
          i kwalifikacje. Gdy dziecko sygnalizuje problem wiązany ze stanem sanitarnym miejsca wypoczynku, skontaktuj się z Organizatorem wypoczynku, Kuratorium Oświaty lub Państwową Inspekcją Sanitarną. Jeżeli Twoje dziecko przyjmuje na stałe leki, należy przekazać je wychowawcy wraz z informacją o dawkowaniu.

           

          Piesze wycieczki

          Na wędrówkę zabierz koniecznie pozytywny nastój.  Nie zapomnij o wodzie. prowiant, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież. Pamiętaj o elementach odblaskowych – żeby być widocznym po zmierzchu dla kierowców. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami,
          a przed wyjściem poinformuj kogoś o planowanej trasie. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.

          Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

           

          W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. 

          Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

          999 – Pogotowie Ratunkowe

          998 – Straż Pożarna

          997 – Policja

          986 – Straż Miejska

          112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

          Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie!

           

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

        • Kolejny rok szkolny za nami. Był to rok pełen pracy, zabawy, wzruszeń, pokonywania własnych słabości i otwierania się na nowe doświadczenia. Każdy z uczniów pracował na miarę swoich możliwości i rozwijał swoje talenty. Nie wszystkie sukcesy da się zapisać na świadectwie, ale każdy sukces staramy się docenić. 23 czerwca cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby podsumować mijający rok. Punktualnie o godzinie 10 rozpoczął się apel. Najpierw nastąpiło przekazanie sztandaru. Odśpiewaliśmy hymn, a następnie głos zabrała pani Dyrektor i zaproszeni goście. Po wręczeniu nagród i świadectw oraz listów gratulacyjnych dla rodziców i podziękowań, nastąpiła krótka część artystyczna, podczas której pożegnaliśmy uczniów klasy ósmej.

          Uczniowie z najwyższą średnią otrzymali ufundowane przez sponsorów jednorazowe nagrody. Fundatorami byli:

          1. Stypendium Wójta Gminy Turek otrzymał Maciej Słodziński za najwyższą średnią ocen w szkole.

          2. Stypendium naukowe ufundowane przez firmę Auto-Handel-Transport Giltrans, Karol Gil dla uczennicy klasy 8 Adrianny Ptak, która uzyskała najwyższą średnią ocen wśród absolwentów i drugą średnią w szkole.

          3. Vouchery na rodzinny pobyt na termach w Uniejowie ufundowały Termy Uniejów. Otrzymali je uczniowie Adrianna Ptak i Jakub Tomczyk.

          4. Nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Ambro Group otrzymali Maciej Słodziński, Oliwia Kujawa i Zofia Rosicka.

          5. Każdy z wymienionych wyżej uczniów otrzymał nagrodę książkową ufundowaną przez Karol Mac Radnego Gminy Turek.

          Dyrektor Szkoły wraz ze społecznością szkolną serdecznie dziękują fundatorom i sponsorom.

        • Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023

        • Dziś w naszej szkole Przedszkolaki uroczyście zakończyły bieżący rok szkolny. Dzieci wierszem i piosenką pożegnały się z paniami, przedszkolem, ale i z kolegami, którzy po wakacjach rozpoczną edukację w szkole. Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu to cenny skarb, który ze sobą zabiorą. Starszakom, którzy wkraczają w nowe szkolne życie, życzymy sukcesów. Wszystkim bardzo dziękujemy za wspólnie spędzone chwile, a rodzicom za owocną współpracę. Życzymy wiele radości oraz udanych i bezpiecznych wakacji

        • Konkurs plastyczno-literacki pt. „Twórcy literatury polskiej”

        • W piątek, tj. 16 czerwca, podsumowany został konkurs plastyczno-literacki pt. „Twórcy literatury polskiej”, którego celem było stworzenie plakatu o wybranym przez siebie autorze i jego twórczości. Na plakacie znalazły się najważniejsze informacje biograficzne, tytuły utworów i ich problematyka. Uczniowie mogli wybierać spośród autorów lektur swojej klasy, np. Jan Brzechwa, Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro czy jeszcze inny pisarz. Ocenie podlegała też warstwa graficzna plakatu. Jury przyznało:

          I miejsce – Magdalena Bukowska

          II miejsce – Paulina Bukowska

          III miejsce – Oliwia Kujawa

          Wszyscy biorący udział zostali nagrodzeni oceną z języka polskiego, a zwycięzcy otrzymali dodatkową nagrodę.

        • Z ortografią na co dzień

        • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z ortografią na co dzień”. Dyktando konkursowe było bardzo trudne. Zawierało dużo wyrazów rzadko używanych w języku codziennym. Musimy jednak pamiętać, że tylko dzięki nagromadzeniu pułapek ortograficznych można wyłonić najlepszych spośród najlepszych. Warto potraktować takie dyktando jako zabawę językową, dzięki której doskonali się ortografię i interpunkcję polską. Miło nam poinformować, że finalistką konkursu została Maja Durczyńska, uczennica klasy VI. Gratulujemy!

        • Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu

        • Ciekawska małpka N@tka i Profesor, który pomaga jej poznać tajniki internetu, pokazali dziś dzieciom z klas 4-6, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci i co każdy z nas może zrobić, by ustrzec się przed różnego rodzaju pułapkami online. Była to część kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”, pt. „Uprzejmy internauta”.

          #OSE

        • Szkolenie z pierwszej pomocy

        • W dniu 13.06.2023 odbyło się  szkolenie z pierwszej pomocy dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

          Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo własne i innych podczas  wakacji oraz przypomnienie najważniejszych zasad  udzielania pierwszej pomocy.

          Uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy : jak prawidłowe wezwanie pomocy, opatrywanie zranień, usztywnianie kończyn, postępowanie w przypadku oparzeń i  użądleń. Uczniowie ćwiczyli praktycznie Resuscytację krążeniowo-oddechową -RKO na  fantomie oraz układanie poszkodowanych w pozycji bezpiecznej. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych dla klas 1-4 i 5-8, dostosowując treści ,prezentację i ćwiczenia do możliwości wiekowych uczniów. Zajęcia przeprowadził nauczyciel EDB Wojciech Roszkowski.

        • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej "Olszówka"

        • Radosne Żuczki odwiedziły Zagrodę Edukacyjną „Olszówka”. Zapoznały się z mieszkającymi tam zwierzakami i nakarmiły je. Same wyrobiły ciasto na chleb i obrały składniki na zupę. Kiedy w kuchni wszystko się gotowało, przedszkolaki bawiły się na dworze, robiły gniotki z piasku i miały sesję fotograficzną Na szczęcie, jak zgłodniały już wszystko było gotowe i wspólnie zjadły posiłek. To była bardzo udana wycieczka!

        • Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom

        • Nasza szkoła włączyła się w obchody towarzyszące beatyfikacji rodziny Ulmów. W celu upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Józefa i Wiktorii Ulmów, jak również pamięci o Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej, przeprowadzone zostały tematyczne lekcje historii. Uczniowie wykonali prezentacje i gazetkę informacyjną poświęconą bohaterskiej rodzinie.

        • KONKUS NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ O TEMATYCE CHEMICZNEJ

        • Dnia 12 czerwca podsumowaliśmy konkurs na najciekawszą prezentację o tematyce chemicznej. Jury składające się z uczniów kl. VIII i nauczyciela chemii przyznało:
          I miejsce Adriannie Ptak za prezentację "Ochrona środowiska problemem współczesnego świata."
          II miejsce Juli Fornalczyk za prezentację "Wpływ detergentów na środowisko."
          III miejsce Magdalenie Bukowskiej za prezentację "Wkład Polaków  w rozwój chemii."

        • Owocowo-warzywne smoothie

        • Dziewczęta z klasy VI postawiły na zdrowe przekąski w postaci owocowo-warzywnego smoothie . Ten zmiksowany i schłodzony napój na bazie owoców i warzyw przygotowany został z truskawek, arbuza, jabłek, banana, natki z pietruszki, cytryny i pomarańczy. Było smacznie, kolorowo, ale przede wszystkim zdrowo.

        • Wycieczka do wioski indiańskiej Westerland w Józefowie k/Chocza

        • W dniu 12 czerwca uczniowie klas 1 - 6 uczestniczyli w wycieczce do największej w Europie wioski indiańskiej Westerland w Józefowie k/Chocza. Pierwszą atrakcją było spotkanie z Szeryfem, który poinformował wszystkich o atrakcjach czekających na uczniów w wiosce, czyli tor przeszkód, rzuty tomahawkiem, podkową oraz kapeluszem. Nie zabrakło też wyławiania złota, za które wszyscy otrzymali zapłatę. Po pysznym posiłku odbył się konkurs w dojeniu krowy (wygrała drużyna chłopców), ujeżdżanie byka oraz przeciąganie liny, w tej konkurencji wygrały dziewczynki. Zakończeniem wyjazdu było wspinanie się na miękką górę, dmuchane zamki oraz zakupy. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowe zdjęcie. To był dzień pełen atrakcji, który na długo pozostanie wszystkim w pamięci.

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        • 7 czerwca odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste pasowanie na czytelnika. W trakcie spotkania uczniowie klasy I sprawnie przeszli przez szereg zadań, wykazując się bardzo dobrą znajomością baśni, wierszy dla dzieci, jak i zasad obowiązujących w bibliotece. Złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali oficjalnie pasowani na czytelnika. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód z książką!

        • Mistrzostwa Gminy Turek w piłce nożnej chłopców ORLIK 2023

        • W dniu 06.06.2023 w SP w Cisewie odbyły się Mistrzostwa Gminy Turek w piłce nożnej chłopców ORLIK 2023. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Krystian Frątczak, Krystian Kujawa, Krystian Matusiak, Jakub Tomczyk, Wojciech Jankowski, Igor Janczak, Stefan Janiszewski. Opiekunowie: Agnieszka Augustyniak i Wojciech Roszkowski. W turnieju wzięło udział sześć szkół z Gminy Turek: SP Żuki, SP Kaczki, SP Chlebów, SP Turkowice, SP Cisew i ZSP Słodków. Zawodnicy rozegrali kilka meczy w systemie grupowym. Nasi uczniowie zajęli piąte miejsce drużynowo. Uczniowie otrzymali dyplom za udział w zawodach dla szkoły.PozdrawiamyDrużyna SP Żuki

        • Miejsko-Gminny Dzień Dziecka

        • W niedzielę 4 czerwca na Miejsko- Gminnym Dniu Dziecka, który odbył się na Stadionie 1000 lecia w Turku, naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Oliwia Zomer, Oliwia Janczak, Laura i Liliana Teskowska, Julia Przybyła , Oliwier Łysiak oraz Oliwia Kujawa. Dziękujemy za piękny występ.

        • Dzień Dziecka

        • Dnia 1 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Żukach w ramach obchodów Dnia Dziecka odbył się szkolny dzień profilaktyki pod hasłem „Dbam o zdrowie, mam to w głowie”.

          W ramach działań profilaktycznych zrealizowano wielorakie działania edukacyjne, informacyjne i zapobiegawcze związane z profilaktyką wszelakich uzależnień, szczególnie od narkotyków, dopalaczy, alkoholu i papierosów, a także uzależnień behawioralnych oraz promowanie zdrowego stylu życia.

          W tym dniu nagrodzono również troje uczniów, którzy wykazali się największą aktywnością podczas zbiórki baterii. Nagrodę otrzymała również Ola Majewska, która reprezentowała naszą szkołę w konkursie "Palić, nie palić - oto jest pytanie?" zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku.

        • Dzień Mamy i Taty

        • Drodzy Rodzice, za bezinteresowną miłość, za troskę, za nieprzespane noce i otarte łzy, z serca dziękujemy :*