Dzień Dziecka to doskonała okazja, żeby specjalista porozmawiał z najstarszymi uczniami o interwencji kryzysowej, odpowiedzialności karnej nieletnich oraz uzależnieniach. Nie są to łatwe i lekkie tematy, ale pewne rzeczy trzeba wiedzieć, żeby nie wpaść w kłopoty i żeby wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc.
Pogadanka o profilaktyce
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka obfitował w atrakcje. Każdy z uczniów uczestniczył w zajęciach sportowych i artystycznych. Dzieci miały okazję na beztroską zabawę i integrację. Lody, popcorn, wata cukrowa i kiełbaski z grilla umiliły ten dzień. Na zakończenie każdy wylosował niespodziankę i otrzymał słodki upominek. Dobry humor towarzyszył dzieciom przez cały czas. Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku.
Dzień Integracji
30 maja obchodziliśmy Dzień Integracji Z tej okazji w naszej szkole odbyły się nietypowe zajęcia dla klas IV - VIII, które miały uświadomić uczniom, jak ważna jest integracja z osobami niepełnosprawnymi. Chcieliśmy, żeby nasi uczniowie mieli możliwość wcielenia się w rolę osób z różnymi niepełnosprawnościami. Na początku zostali zapoznani z pojęciem niepełnosprawności, następnie obejrzeli krótkie filmiki pt. „Integracja – osoby z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, intelektualną i ruchową”. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
15
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
„Trzymaj formę”
Nasza szkoła wzięła udział w dniach 16-20 maja 2022 w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Trzymaj Formę!- Edycja 2022Ogólnopolski Program Edukacyjny Trzymaj Formę! realizowany jest od 15 lat przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dot. Diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu Trzymaj formę! jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program może być realizowany w szkołach podstawowych w klasach V-VIII.Co zrobiliśmy w naszej szkole!!!Poniedziałek;16.05.2022- Aktywna przerwa- wspólnie ćwiczyliśmy na przerwach międzylekcyjnych na boisku szkolnym każde ćwiczenia były poprzedzone biegowym odcinkiem 200m dla wszystkich.Wtorek: 17.05.2022-Uczniowie na godzinie wychowawczej obejrzeli prezentację związaną z piramidą zdrowego żywienia, aktywnością fizyczną i życiem bez uzależnień.Środa;18.05.2022- Uczniowie pod hasłem „Moje zdrowe śniadanie”- przygotowali zdrowe, smaczne i kolorowe śniadania ,zrobili fotki i przesłali przez Messenger do Wychowawców klas- najciekawsze wytwory prezentujemy!!!!Czwartek: 19.05.2022- Pod hasłem „Jem kolorowo żyję zdrowo”- uczniowie dobrali do stroju kolorowy owoc lub warzywo, przyszli tak ubrani do szkoły i wzięli udział w zabawie na najciekawszą kompozycję !!!!Piątek:20.05.2022.- Uczniowie wzięli udział w prezentacje klasowego tańca lub ćwiczeń gimnastycznych (aerobic) przy muzyce- zabawa została uwieczniona na filmikach.
Koordynatorzy programu w szkole: W. Roszkowski, B. Jakubowska
Dziękujemy Uczniom za udział Wychowawcom i Rodzicom za pomoc w realizacji założeń programu.
Małe Żuczki i Radosne Żuczki dla Mam
Gminny Konkurs Piosenki
W dniu 27 maja 2022r. o godzinie 9:00 odbył się Gminny Konkurs Piosenki. Celem konkursu było upowszechnienie inicjatyw twórczych oraz umiejętności wokalnych dzieci.
W konkursie wzięło udział pięć szkół z terenu gminy Turek tj. z Chlebowowa, Turkowic, Kaczek Średnich, Cisewa oraz Żuk w roli organizatora konkursu. W konkursie uczestniczyło 12 dzieci. W jury zasiadła: p. Agnieszka Klimczak wieloletni nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej w Kożminie. Wykonawcy oceniani byli pod względem muzykalności, warunków głosowych, estetyki wykonania, a także wrażeń artystycznych. W kategorii klas I - III, III miejsce zajęła Sandra Gruchot a wyróżnienie otrzymał Hubert Fornalczyk. W kategorii klas IV- VI, II miejsce zajęła Oliwia Kujawa, natomiast w najstarszej grupie I miejsce zajęła Julita Dziamara, a II miejsce Amelia Janas.
Idea konkursu zostanie realizowana w przyszłych latach. Organizatorem konkursu była: pani Aleksandra Karbowska we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów i zapraszamy za rok.
1
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 24.05.-26.05.2022 uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać. Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie zdali go śpiewająco ;)
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja" realizowany w klasie szóstej
Kochanym mamom dzieci z klasy 1
Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu pod hasłem:
„Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”.
Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu tytoniu
na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji aż po odpady.Przy rocznym udziale gazów cieplarnianych wynoszącym 84 megatony ekwiwalentu dwutlenku węgla, przemysł tytoniowy przyczynia się do zmiany klimatu, marnując zasoby
i niszcząc ekosystemy.Każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczone pod uprawę tytoniu, co przyczynia się do wylesiania, powodując degradację gleby i „słabe plony”.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami
i odpadami z e-papierosów. Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety.Około 90% całej produkcji tytoniu koncentruje się w krajach rozwijających się, mając wpływ na różne grupy społeczno-ekonomiczne. W krajach o niskich i średnich dochodach uprawę tytoniu postrzega się jako uprawę dochodową, która może generować wzrost gospodarczy, jednak krótkoterminowe korzyści pieniężne z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego, utrzymujące się długi rolników, choroby i ubóstwo wśród społeczeństwa oraz rozległe szkody środowiskowe.
Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.
Przemysł tytoniowy musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
Więcej informacji o Kampanii https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022
Konkurs „Palić, nie palić – oto jest pytanie”
Gratulacje dla uczennicy klasy 5 Mai Durczyńskiej, która reprezentowała naszą szkołę na etapie powiatowym.
Przedmiotem konkursu było wykonanie fotografii pod hasłem „Palić, nie palić-oto jest pytanie? ”nt. palenia tytoniu i/lub używania e-papierosów.
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
Wycieczka do Torunia
#PoznajPolskę
19 maja 2022r klasy I-III uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana z projektu Poznaj Polskę. Dzieci wraz z lokalnym przewodnikiem przygodę w Toruniu, rozpoczęły od zwiedzania miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyliśmy min. :Krzywą Wieżę, Łuk Cezara, Bramę Mostowa, mury miejskie, Katedrę Świętych Janów, następnie przeszliśmy Piernikową Aleją Gwiazd z tabliczkami w kształcie toruńskich pierników „katarzynek”, z autografami wybitnych postaci związanych z miastem i oczywiście Rynek Staromiejski. Nasza grupa aktywnie uczestniczyła w pokazie w Muzeum Piernika wyrabiając ciasto piernikowe, a także przy pomocy oryginalnych form uczestnicy ukształtowali z ciasta własne pierniki, które po upieczeniu zabrali do domu jako pamiątkę. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, lody i zakupy pamiątek. Ostatnim punktem był seans w Planetarium. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone, wróciły do domów, pytając o kolejną wycieczkę.
43
Pomoc dla dzieci z Ukrainy
MIKROFON I JA
12 maja odbył się Szkolny Konkurs Piosenki „Mikrofon i ja". Celem festiwalu była przede wszystkim popularyzacja piosenek dla dzieci i młodzieży, możliwość prezentacji umiejętności artystycznych oraz przezwyciężenia tremy. W konkursie wzięło udział 16 solistów, którzy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. Jury w składzie: p. Teresa Królikowska, Violetta Marczuk oraz Aleksandra Karbowska przyznało nagrody: W kategorii klas I -III I nagrodę otrzymała Sandra Gruchot kl. III II nagrodę otrzymał Hubert Fornalczyk kl. II III nagrodę otrzymały ex aequo Oliwia Pacześna kl. I oraz Julia Wielkopolan kl. II Wyróżnienie otrzymał Alan Mozio -Zdziaszek kl. III W kategorii klas IV -VIII I nagrodę otrzymała Amelia Janas kl. VII II nagrodę otrzymała Julita Dziamara kl. VII III nagrodę otrzymała Oliwia Stefaniak kl. VIII Wyróżnienie otrzymały: Aleksandra Majewska kl. IV oraz Oliwia Kujawa kl. V W najmłodszej kategorii wiekowej, jury postanowiło nagrodzić wszystkich wykonawców. (Oliwia Bilska, Oliwia Janczak, Oliwia Zomer, Julia Przybyła, Amelia Korczyńska, Barbara Zawada). Wszystkim solistom życzymy dalszych sukcesów. Organizatorem konkursu była p. Aleksandra Karbowska.
25
Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych!
#LaboratoriaPrzyszłości
Dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości do naszej szkoły trafił sprzęt audiowizualny, dzięki któremu uczniowie mogą prezentować swoje talenty i osiągnięcia.
O bezpieczeństwie warto rozmawiać 🚴♀️🚴🚴♂️
Nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu z policjantami podczas którego przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie otrzymali odblaski, które poprawią ich widoczność po zmroku.
3