Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja" realizowany w klasie szóstej
Kochanym mamom dzieci z klasy 1
Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu pod hasłem:
„Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”.
Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu tytoniu
na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji aż po odpady.Przy rocznym udziale gazów cieplarnianych wynoszącym 84 megatony ekwiwalentu dwutlenku węgla, przemysł tytoniowy przyczynia się do zmiany klimatu, marnując zasoby
i niszcząc ekosystemy.Każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczone pod uprawę tytoniu, co przyczynia się do wylesiania, powodując degradację gleby i „słabe plony”.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami
i odpadami z e-papierosów. Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety.Około 90% całej produkcji tytoniu koncentruje się w krajach rozwijających się, mając wpływ na różne grupy społeczno-ekonomiczne. W krajach o niskich i średnich dochodach uprawę tytoniu postrzega się jako uprawę dochodową, która może generować wzrost gospodarczy, jednak krótkoterminowe korzyści pieniężne z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego, utrzymujące się długi rolników, choroby i ubóstwo wśród społeczeństwa oraz rozległe szkody środowiskowe.
Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.
Przemysł tytoniowy musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
Więcej informacji o Kampanii https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022
Konkurs „Palić, nie palić – oto jest pytanie”
Gratulacje dla uczennicy klasy 5 Mai Durczyńskiej, która reprezentowała naszą szkołę na etapie powiatowym.
Przedmiotem konkursu było wykonanie fotografii pod hasłem „Palić, nie palić-oto jest pytanie? ”nt. palenia tytoniu i/lub używania e-papierosów.
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
Wycieczka do Torunia
#PoznajPolskę
19 maja 2022r klasy I-III uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana z projektu Poznaj Polskę. Dzieci wraz z lokalnym przewodnikiem przygodę w Toruniu, rozpoczęły od zwiedzania miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyliśmy min. :Krzywą Wieżę, Łuk Cezara, Bramę Mostowa, mury miejskie, Katedrę Świętych Janów, następnie przeszliśmy Piernikową Aleją Gwiazd z tabliczkami w kształcie toruńskich pierników „katarzynek”, z autografami wybitnych postaci związanych z miastem i oczywiście Rynek Staromiejski. Nasza grupa aktywnie uczestniczyła w pokazie w Muzeum Piernika wyrabiając ciasto piernikowe, a także przy pomocy oryginalnych form uczestnicy ukształtowali z ciasta własne pierniki, które po upieczeniu zabrali do domu jako pamiątkę. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, lody i zakupy pamiątek. Ostatnim punktem był seans w Planetarium. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone, wróciły do domów, pytając o kolejną wycieczkę.
43
Pomoc dla dzieci z Ukrainy
MIKROFON I JA
12 maja odbył się Szkolny Konkurs Piosenki „Mikrofon i ja". Celem festiwalu była przede wszystkim popularyzacja piosenek dla dzieci i młodzieży, możliwość prezentacji umiejętności artystycznych oraz przezwyciężenia tremy. W konkursie wzięło udział 16 solistów, którzy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. Jury w składzie: p. Teresa Królikowska, Violetta Marczuk oraz Aleksandra Karbowska przyznało nagrody: W kategorii klas I -III I nagrodę otrzymała Sandra Gruchot kl. III II nagrodę otrzymał Hubert Fornalczyk kl. II III nagrodę otrzymały ex aequo Oliwia Pacześna kl. I oraz Julia Wielkopolan kl. II Wyróżnienie otrzymał Alan Mozio -Zdziaszek kl. III W kategorii klas IV -VIII I nagrodę otrzymała Amelia Janas kl. VII II nagrodę otrzymała Julita Dziamara kl. VII III nagrodę otrzymała Oliwia Stefaniak kl. VIII Wyróżnienie otrzymały: Aleksandra Majewska kl. IV oraz Oliwia Kujawa kl. V W najmłodszej kategorii wiekowej, jury postanowiło nagrodzić wszystkich wykonawców. (Oliwia Bilska, Oliwia Janczak, Oliwia Zomer, Julia Przybyła, Amelia Korczyńska, Barbara Zawada). Wszystkim solistom życzymy dalszych sukcesów. Organizatorem konkursu była p. Aleksandra Karbowska.
25
Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych!
#LaboratoriaPrzyszłości
Dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości do naszej szkoły trafił sprzęt audiowizualny, dzięki któremu uczniowie mogą prezentować swoje talenty i osiągnięcia.
O bezpieczeństwie warto rozmawiać 🚴♀️🚴🚴♂️
Nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu z policjantami podczas którego przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie otrzymali odblaski, które poprawią ich widoczność po zmroku.
3
Dziecięcy Telefon Zaufania
Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!
W tym roku przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.
W naszej szkole w dniu 29.04.2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest on wpisany na stałe w nasz kalendarz uroczystości szkolnych.
Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.
Uczniowie recytowali wiersze dotyczące miłości do ojczyzny i Konstytucji, śpiewali pieśni patriotyczne. Zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawili - słowem, gestem i piosenką szacunek i miłość do ojczyzny.
Laureaci II Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej 👩🧑🎤
XIII Gminny Konkurs Wielkanocny
Przedszkolaki wzięły udział w XIII Gminnym Konkursie Wielkanocnym zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słodkowie. Oddział przedszkolny Radosne Żuczki reprezentowała Sophie Jones i zajęła 3 miejsce. Punkt przedszkolny reprezentowały Nina i Nadia Pawlak. Dziewczynki otrzymały nagrody i upominki. Serdecznie gratulujemy.
Światowy Dzień Ziemi
Kto sortuje, świat ratuje! 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku. Nasi uczniowie od najmłodszych lat wiedzą, w jaki sposób troszczyć się o swoją planetę.
NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA
Konkurs na najpiękniejszą pisankę wzbudził zainteresowanie wśród uczniów i przedszkolaków. Swoje prace zgłosiło ponad dwudziestu uczestników. Cieszymy się, że tradycja wykonywania własnoręcznych pisanek nadal jest kultywowana. A wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłowości.
#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Polin. 19 kwietnia przypadała rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil, co łączy się z historią Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów. Uczniowie klas 7- 8 wzięli udział w pokazie filmowym „Muranów – dzielnica Północ” W czasie lekcji historii przeprowadzono warsztaty pogłębiające wiedzę na temat II wojny światowej oraz losach społeczności żydowskiej, uczniowie wykonali papierowe żonkile, jak również przygotowali wystawę poświęconą historii powstania w getcie warszawskim.
4
Dni Otwarte w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich
Uczniowie klasy ósmej odwiedzili dziś Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Wybór szkoły średniej jest pierwszą ważną, życiową decyzją, którą muszą podjąć nasi uczniowie. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie ofercie szkół w naszym powiecie. Po dzisiejszym dniu część uczniów jest przekonanych, że właśnie znaleźli właściwą szkołę.
15
„Wiersze znane i lubiane"
Nasze przedszkolaki: Laura Teskowska (punkt przedszkolny) i Oliwia Zomer (oddział przedszkolny) wzięły udział w VI Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Wiersze znane i lubiane”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Józefa Mehoffera w Chlebowie. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, popularyzowanie literatury dziecięcej oraz wzbudzenie u dzieci zainteresowania poezją polskich autorów. Dziewczynki zaprezentowały wiersze Jana Brzechwy. Laura wiersz pt. „Tańcowała igła z nitką”, a Oliwia wiersz pt. „Samochwała”. W nagrodę otrzymały upominki.