Dzieci już w wieku przedszkolnym bardzo lubią elektroniczne zabawki, gry komputerowe i tablety. Niestety zabawa tymi przedmiotami jest bierna i odtwórcza. Nie wymaga od dzieci prawie żadnego wysiłku. Dlatego dziś w grupie Radosnych Żuczków nastąpiła zabawkowa rewolucja ;) Starszaki na pewien czas pożegnały zabawki, przenosząc je do młodszej grupy. Tym samym otworzyły się dla nich bramy kreatywność i pomysłowość ;) Z przyniesionych kartonów, butelek, kubeczków itp. dzieci będą mogły budować zamki, indiańskie namioty, samochody, rakiety i wiele innych.
Przedszkole bez zabawek
- 30
,,BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY”
11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.
Dla upamiętnienia 103 rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI uczniowie klasy ósmej przygotowali uroczysty apel pt. ,,BYLIŚMY,JESTEŚMY,BĘDZIEMY”.
13
Wycieczka do Gniezna i Biskupina
4 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III udali się na jednodniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę” oraz 20% dofinansowaniu przez Gminę Turek. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Zwiedzanie, pod opieką przewodnika, rozpoczęliśmy od odwiedzin pierwszej stolicy Polski czyli Gniezna. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Przeszliśmy trasę Traktu Królewskiego. Widzieliśmy makiety i rzeźby przedstawiające piastowskie legendy. Spacer na gnieźnieńskim rynku zakończyliśmy słodkim akcentem w gnieźnieńskiej cukierni. Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Z przewodnikiem zobaczyliśmy osadę, wnętrze grodu, wał obronny, zabudowania. Bardzo duże zainteresowanie wywołała wystawa w pawilonie muzealnym, która jest podzielona na kilka części. Po tak aktywnym spędzeniu czasu, udaliśmy się na pyszny obiad. Na zakończenie wycieczki dzieci kupiły pamiątki. Bardzo zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach, wróciliśmy do domu.
"Szkoła pamięta"
Nasza szkoła, jak 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, miała zaszczyt uczestniczyć w akcji "Szkoła pamięta". Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Zielona Szkoła
- 60
Zapal znicz pamięci...
Człowiek żyje tak długo, dopóki pamiętają o nim inni. XIII edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”. Tradycyjnie w trzecią niedzielę października zapalamy znicz pamięci. Wyjątkowy, bo poświęcony polskim obywatelom, którzy stracili życie z rąk Niemców w pierwszych miesiącach okupacji. Celem medialno-edukacyjnej akcji jest przypomnienie polskich ofiar niemieckich zbrodni z początków II wojny światowej. Akcja „Zapal znicz pamięci” obejmuje Wielkopolskę, Pomorze, Kujawy, Śląsk, ziemię łódzką i ciechanowską – tereny zachodnich kresów II RP, które po wybuchu II wojny światowej zostały zagrabione przez hitlerowskie Niemcy. W imieniu całej społeczności uczniowskiej, uczniowie klasy VI zapalili symboliczne światełko, oddając w ten sposób hołd ofiarom terroru hitlerowskiego w pierwszych tygodniach okupacji.
Spotkanie profilaktyczne
Dzisiaj odwiedził naszą szkołę Pyrek, który wraz z Panią policjantką przypomniał o ciekawych artykułach, a także grach edukacyjnych na stronie https://pyrek.pl/.
2
Doradztwo zawodowe w kl. VII i VIII
W ramach działań z doradztwa zawodowego dn. 22 października 2021r. uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu, w formie online z Panią Justyną Brzezińską. Pani Justyna przybliżyła specyfikę zawodu urzędnik – pracownik samorządowy. Opowiedziała nam o pracy w jednostce samorządu terytorialnego - o możliwościach zawodowych, plusach i minusach tej pracy i o potrzebnych kompetencjach. Celem tego spotkania było zapoznanie młodzieży ze specyfiką, wymaganiami i ograniczeniami poszczególnych zawodów urzędniczych. Mamy nadzieję, że ta lekcja ułatwi naszej młodzieży trudny wybór dalszej drogi w zdobywaniu kariery zawodowej. Serdecznie dziękujemy Pani Justyna Brzezińska
5
Konkurs parafialny o bł. Stefanie Wyszyńskim
W parafii św. Barbary w Turku odbyło się dziś rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim. Do konkursu zgłoszonych zostało dwieście prac, około trzydziestu pochodziło od uczniów naszej szkoły. Spośród wszystkich prac wyróżniono dziesięć osób, w tym trzy uczennice naszej szkoły, serdecznie gratulujemy
Herlitz#ekowyzwanie
Klasa 6 wzięła udział w konkursie "Herlitz#ekowyzwanie". Zadaniem konkursowym było wysprzątanie wybranego miejsca w okolicy szkoły. Spacer do lasu? Jesienią? W piękny słoneczny dzień? BAJKA! A przy okazji wysprzątana okolica szkoły!
1
Joga dla Żuczków
Stowarzyszenie "Szkoła dla przyszłości" w Żukach zaprasza dzieci od 6 roku życia na bezpłatne zajęcia z jogi pt. "Joga dla Żuczków". Zajęcia będą odbywały w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach. Zajęcia poprowadzi certyfikowana trenerka jogi dla dzieci Monika Szymczak. Poniżej parę słów od trenerki na temat zajęć: Cele i korzyści płynące z zajęć: - rozwijanie sprawności fizycznej u dziecka, - wyzwolenie u dzieci samoekspresji i wyobraźni, - zapobieganie powstawaniu wad postawy i korygowanie już istniejących, - poprawa koncentracji i umiejętności skupienia uwagi, - holistyczna poprawa zdrowia, - zredukowanie napięć i stresu, - wzrost świadomości własnego ciała, - wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości. Joga dla dzieci to zajęcia ruchowe oparte na ćwiczeniach gimnastycznych opartych na pozycjach jogi. Zajęcia są dynamiczne, podzielone na 5 etapów: - rozgrzewka; - metoda klepsydrowa (autorstwa pani Agnieszki Lasota); - kreatywne ćwiczenia gimnastyczne oparte na pozycjach jogi; - zabawy z jogą; - wprowadzenie elementów wyciszających. Dzieciaki! Zabierajcie strój sportowy i widzimy się w czwartek na matach 🙂 Realizacja zadania publicznego: Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej pt. „Joga dla Żuczków”. Zadanie jest sfinansowane w 90% z funduszy Gminy Turek, a pozostałe 10% to środki własne Stowarzyszenia "Szkoła dla przyszłości" w Żukach.
Nie oceniaj - wspieraj.
Ślubowanie uczniów klasy I w roku szkolnym 2021/2022
W dniu 14 października br. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Każdy chciał stać się pełnoprawnym uczniem szkoły. Było to możliwe podczas uroczystości ślubowania i pasowania, w której uczestniczyła Pani Dyrektor, nauczyciele i rodzice. Pierwszoklasistów powitała koleżanka z klasy VIII Martyna Kuras, obiecując im opiekę i pomoc w przezwyciężaniu trudności szkolnych oraz złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Po krótkim przywitaniu uczniów rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy I. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki nie tylko w języku polskim, ale także angielskim. Uczniowie zaprezentowali w swoich występach obszary działalności dydaktyczno – wychowawczej szkoły. Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor nastąpiła część oficjalna, na której uczniowie w obecności zebranych gości i Pocztu Sztandarowego Szkoły z zapałem ślubowali - „być dobrym i uczciwym, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować nauczycieli i rodziców, uczyć się tego, co piękne i mądre, kochać swoją Ojczyznę”. Po ślubowaniu Dyrektor Kamila Smura - Lodzińska pasowała każdego pierwszaka, poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem, na ucznia naszej szkoły. Następnie uczniowie złożyli pamiątkowy odcisk palca na "Akcie Ślubowania", otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od dyrekcji szkoły oraz rodziców. Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
15
Dzień Edukacji Narodowej
Dziś mieliśmy przyjemność uczestniczenia w apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy trzeciej, czwartej oraz ósmej przygotowali dla całej społeczności szkolnej występ, który ukazał pracę nauczycieli z innej perspektywy Całość zwieńczyła piosenka wykonana przez trzecio- oraz czwartoklasistów.
3
Dzień Chłopca w grupie Małych Żuczków
30 września Małe Żuczki świętowały Dzień Chłopca. Tego dnia zrobiły sałatkę owocową, a na deser zjadły racuchy z jabłkami. Były tańce z balonami i chustą animacyjną. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego święta.
1
Dzień Chłopca w klasie II
4 października klasa II Iobchodziła klasowy Dzień Chłopca. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki zakupione przez rodziców. Wszyscy zrobili sobie zdjęcia w ramce - foto budce, którą pomogła zrobić jedna z mam (za co bardzo dziękujemy). Po sesji zdjęciowej wszyscy wspólnie się bawili
5
Międzynarodowy Dzień Zwierząt
4 października to Międzynarodowy Dzień Zwierząt. Uczniowie klas I-III, podczas swoich zajęć z edukacji plastycznej oraz kółka rozwijającego zdolności plastyczne wykonały poniższe prace z plasteliny.
7
Lekcja historii trochę inaczej…
Pismo klinowe to jedna z najstarszych na świecie odmian pisma, powstała na Bliskim Wschodzie. Pismo składa się ze znaków przedstawiających kombinację małych klinów wyciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny .Dnia 04.10.2021 roku klasa V na lekcji historii zapoznała się z tajnikami pisma z czasów antycznych, obejrzeli ciekawą projekcję filmową, poznali charakterystyczne cechy pisma klinowego. Uczniowie samodzielnie przygotowali masę solną i za pomocą drewnianych patyczków odtwarzali pismo klinowe. Z masy solnej uformowali tabliczkę, a na niej zapisali swoje imię – oczywiście za pomocą pisma klinowego. Nauka przez zabawę wypadła rewelacyjnie. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie, którzy aktywnie brali udział w tej lekcji, zapamiętają ją na długo.
20
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ostatni piątek w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji zostały powołane specjalne patrole, których zadaniem było sprawdzanie znajomości tabliczki mnożenia innych uczniów naszej szkoły. W skład ekipy sprawdzającej weszli uczniowie klasy siódmej, którzy nagradzali poprawne odpowiedzi specjalnymi certyfikatami. Wszyscy świetnie się bawili, uczniowie powtórzyli tabliczkę mnożenia oraz otrzymali stosowne nagrody. Święto to przynosi wiele korzyści - poza powtórką wiadomości, uczniowie mogli dostrzec atrakcyjną stronę matematyki i osobiście zaangażować się w szkolne święto.
1
Wycieczka do Kina Helios i McDonald's w Koninie dla uczniów klas III i IV przebiegła w bardzo radosnym klimacie.