Tradycją w naszej szkole stały się imprezy z okazji Halloween. W czwartkowe popołudnie hol szkolny zapełnił się małymi postaciami pw straaasznych kostiumach: wampiry, czarownice, mumie itp. Dzieci czekały zwłaszcza na zabawy tematyczne: "mumia", rzut duszkiem do celu, taniec z kapeluszem wiedźmy i zjadanie smakołyków zawieszonych na sznureczku. Ciekawą atrakcją tegorocznej imprezy była foto-budka, gdzie dzieci i ich mamy chętnie robiły sobie zabawne zdjęcia. Po konkursach, gdzie każdy uczestnich otrzymał słodki upominek, dzieci bawiły się przy muzyce. Zabawę przygotowały i poprowadziły panie Agnieszka Polińska, Teresa Królikowska i Kamila Smura-Lodzińska.
Wycieczka do Łodzi
26 października uczniowie wszystkich klas naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszą atrakcją był Ogród Botaniczny. Celem wycieczki była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, obejrzenie bogatej kolekcji drzew i krzewów oraz poznanie wielu gatunków ciekawych roślin.
Po ogrodzie oprowadzały nas panie przewodniczki. W interesujący sposób opowiadały o roślinach, które kolejno oglądaliśmy. Kolejnym etapem zwiedzania była wspinaczka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinności występujących w górach. Następnie podziwialiśmy okazy drzew i krzewów. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na kasztanowca z jadalnymi kasztanami. Każdy z uczniów chciał znaleźć w trawie owoc tego ciekawego drzewa. Przeszliśmy również obok kolekcji ziół, gdzie można było poczuć ich aromatyczny zapach.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był film „Sekretne życie zwierząt domowych”, na który udaliśmy się do kina Cinema City. Po prawie dwu godzinnym seansie wszyscy w znakomitych nastrojach ruszyliśmy w dalsza drogę. Był to ostatni etap naszej wycieczki: zwiedzanie wystawy klocków lego. Najpierw uczniowie udali się do sali wystawowej, gdzie można podziwiać wykonane z klocków postacie, sceny z bajek i filmów, budowle architektoniczne. Największy zachwyt wzbudziła makieta Titanica, brytyjskiego statku pasażerskiego, zbudowana z 500 000 klocków. Makieta Titanica ma 3 m wysokości i 11 m długości. Kolejną atrakcją wycieczki była zabawa klockami w specjalnie do tego celu wyznaczonej strefie Duplo.
Po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu.
Razem możemy więcej!
Razem możemy więcej!
W dniu 22 października 2016 roku w Żukach odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Razem możemy więcej”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Szkoła dla przyszłości” oraz społeczność lokalną. Na sobotnie popołudnie zaplanowano grę terenową oraz turniej piłki nożnej.
O godzinie 14:00 w Świetlicy wiejskiej w Żukach rozpoczęła się gra terenowa pn. „Razem możemy więcej”, w której brało udział sześć drużyn. Planszą gry był fragment miejscowości. Współpraca, rywalizacja, wyzwanie, wspólne osiąganie celów i silne emocje- to właśnie specyfika gier terenowych. Grupy dzięki wskazówkom docierały do animatorów, którzy mieli przygotowane dla nich przeróżne zadania. Zespoły musiały między innymi: napisać legendę o powstaniu miejscowości Żuki, wypełnić wniosek o ścinkę drzew, pokonać labirynt, udzielić pierwszej pomocy, zaśpiewać hymn Unii Europejskiej, posegregować śmieci i wykonać eksperyment chemiczny, zaplanowany przez patronkę szkoły- Marię Skłodowską- Curie. Pula zadań dodatkowych sprawdzała wiedzę uczestników z zakresu lokalnej historii i geografii. Po dotarciu wszystkich drużyn na metę, komisja podliczyła punkty i wyłoniono zwycięzców:
I miejsce: Natalia Cieślak, Gabriela Wilczewska, Jakub Kuśmirek, Agnieszka Majda.
II miejsce: Adrianna Ptak, Natalia Ptak, Katarzyna Burszewska, Tomasz Ptak
III miejsce: Marzena Janiak, Filip Janisiak, Ola Koperska, Agnieszka Koperska.
Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
- Gry terenowe są obecnie popularnym narzędziem edukacji obywatelskiej. To doskonały instrument działań edukacyjnych, który przełamuje szkolne schematy. Ich organizacja angażuje i integruje lokalną społeczność, kształtuje lokalną tożsamość i dumę z małej ojczyzny. Głównym celem projektu było przygotowanie ludzi do pełnego, świadomego i aktywnego udziału w życiu społecznym Żuk- podsumowała Kinga Trzmielewska, autorka i animatorka gry.
Od godziny 16:00 na Orliku w Żukach rozpoczął się międzypokoleniowy turniej piłki nożnej. Na boisku spotkały się trzy drużyny, które rozegrały mecze finałowe. Po emocjonującej grze i kilkunastu bramkach, sędzia zakończył jesienne rozgrywki. Po ostatnim gwizdku podziękowano piłkarzom za grę i wręczono pamiątkowe medale.
- Aktywność fizyczna to przede wszystkim zdrowie, dlatego warto uprawiać sport bez względu na wiek lub porę roku- podsumowała Teresa Królikowska, prezes Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”.
Na wszystkich uczestników w świetlicy wiejskiej czekał pyszny żurek i słodkie pączki. Przy kawie i herbacie dyskutowano na temat kolejnych wspólnych inicjatyw i działań. Ze względu na pozytywny odbiór i świetną zabawę, kolejną edycję gry terenowej zaplanowano na wiosnę.
W tym miejscu pragniemy podziękować członkom Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”, nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach, wolontariuszom Fundacji Rozwoju Wolontariatu oraz pozostałym osobom, które włączyły się w organizację festynu.
Tekst: Kinga Trzmielewska
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13.10.2016r w naszej szkole o godzinie 10.25 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem p. Aleksandry Karbowskiej i p. Alicji Kwaśniewskiej przygotowali humorystyczne przedstawienie „O nauczycielce i uczniach” oraz wiele piosenek.
Na początku tradycyjnie został odśpiewany hymn narodowy. Następnie uczniowie przedstawili zabawne scenki z życia szkolnego przeplatane utworami muzycznymi.
Na zakończenie uczniowie złożyli serdeczne życzenia nauczycielom za ich pedagogiczny trud , oraz wszystkim pracownikom szkoły i wręczyli im drobne, słodkie upominki.Po przedstawieniu pani Joanna Sobczak, Dyrektor szkoły, wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Pani Dyrektor złożyła również życzenia w imieniu swoim, Karola Mikołajczyka, Wójta Gminy Turek.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Wycieczka do KPSP w Turku
12 października uczniowie „0” i klasy III udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Turku. Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek straży. Zapoznano dzieci z zawodem strażaka. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość zobaczenia i siedzenia na quadzie, przymierzenia hełmu strażackiego oraz przebywanie w wozie strażackim. Strażacy zaprezentowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Praktyczna lekcja zajęć komputerowych
Już po raz kolejny w klasie IV odbyła się praktyczna lekcja zajęć komputerowych. Uczniowie mieli okazję poznać budowę jednostki centralnej, poszczególne jej elementy, ich wygląd i funkcję. Aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Zadawali pytania, chętnie słuchali ciekawostek. Okazało się, że mimo młodego wieku ich wiedza komuterowa jest dość szeroka.
Przedstawienie historyczne "Polska pierwszych Piastów"
Uczniowie klas III - VI mieli okazję uczestniczyć w pokazie historycznym "Polska pierwszych Piastów". W ciekawy i interesujący sposób poznawali i rozszerzali wiadomości na temat polskich książąt i królów z dynastii Piastów i ich panowania. Uczniowie obejrzeli repliki części uzbrojenia śreniowiecznych rycezrzy i technikę walki. Dzieci chętnie brali udział we wspólnej zabawie i konkursach. Najlepsi nagrodzeni byli dukatami ze średniowiecznymi wizerunkami.
Pasowanie na ucznia
Uroczystość pasowania na ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego sześcio i siedmiolatka. Składanie przysięgi ślubowania w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów wywołuje emocje, których się nie zapomina.
19 października 2016r. , trakcie uroczystego apelu, dzieci z kasy 1. miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorski i wokalne. Poradziły sobie z tymi zadaniami znakomicie Zapewniły, że są gotowe do podjęcia nauki w szkole i z ochotą oraz z zapałem podejmą obowiązki szkolne i będą je rzetelnie wypełniać.
Podczas części oficjalnej, wobec wszystkich zebranych, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów naszej szkoły przez Panią Dyrektor Joannę Sobczak. Złożyły również odcisk palca na pamiątkowym dyplomie w kształcie tarczy.
Całość uroczystości zwieńczył poczęstunek. Ogromny tort w kształcie książki przygotowała mama jednego z uczniów.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy Małgorzata Janik.
Festyn "Razem możemy więcej"
23 września Stowarzyszenie "Szkoła dla Przyszłości" przy współpracy z Urzędem Gminy Turek, Sołectwem Żuki, Szkołą Podstawową w Żukach i OSP w Żukach zorganizowało festyn dla mieszkańców Gminy Turek pod hasłem "Razem możemy więcej". Wśród wielu atrakcji był pokaz zumby, pokaz udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, konkursy, dmuchane zjeżdżalnie, loteria fantowa. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego festynu: sołtysowi Piotrowi Matusiakowi, strażakom OSP Żuki, nauczycielom oraz rodzicom . Oto fotorelacja z tego wydarzenia.
Jednocześnie zapraszamy na następny festyn połączony z grą terenową, który odbędzie się 22 października 2016r.
Wybory SU
Sprawozdanie
z wyborów do Samorządu Uczniowskiego
w roku szkolnym 2016/2917
Dnia 12 września 2016 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Od 7 września trwała kampania wyborcza. Kandydatami byli:
Gabriela Wilczewska kl. VI
Justyna Koperska kl. VI
Danie Urbaniak kl. VI
Wiktoria Stefaniak kl. V
Kamil Mocny kl. V
Marcin Bukowski kl. V
Natalia Jesiołowska kl. IV
Igor Zasiadczyk k. IV
Martyna Głogowska kl. IV
Aleksandra Pietraszak kl. III
Jakub Kujawa kl. III
Wiktor Piekarczyk kl. III
W głosowaniu brały udział klasy III, IV, V, VI. Spośród kandydatów wybrano trzech kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
Na przewodniczącą S U została wybranaJustyna Koperska.
Zastępcą przewodniczącej została Gabriela Wilczewska.
Skarbnikiem został Daniel Urbaniak.
Opiekunowie S U
Alicja Kwaśniewska
Aleksandra Karbowska
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września 2016 r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
Na uroczystym apelu spotkali się Dyrektor Szkoły, pani Joanna Sobczak, przedstawicielka organu prowadzącego pani Małgorzata Rezler, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i licznie przybyli rodzice.
Pani dyrektor powitała wszystkich, a uczniom życzyła sukcesów w nauce. Przedstawiła również nauczycieli i przekazała informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2016/2017.
Pani M. Rezler odczytała list wójta, w którym również znalazły się życzenia dla nauczycieli i uczniów.
Uroczystość prowadziła uczennica klasy VI Gabriela Wilczewska, która przypomniała o 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamięć poległych zebrani uczcili chwilą ciszy.
Krótki program artystyczny witający nowy rok szkolny przedstawili uczniowie klasy IV – Martyna Głogowska, Natalia Jesiołowska, Marcel Rosiak, Kacper Chruściński i Igor Zasiadczyk. Nad całością czuwała pani Małgorzata Janik.
Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Wszystkim uczniom, którzy dzisiaj powitali nowy rok szkolny życzymy samych sukcesów
i wytrwałości.
Zakończenie roku szkolnego
24 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy uroczyste zakończenie roku szklonego 2015/2016. Na uroczystości gościliśmy Wójta Gminy Turek Pana Karola Mikołajczyka. Dyrektor szkoły Pani Joann Sobczak przywitała zgromadzonych uczniów i rodziców. Podsumowała kończący się rok szkolny, dziękując uczniom za sukcesy i wyniki w nauce. Nauczycielom za zaangażowanie i wkład pracy. Rodzicom za pomoc i obecność w życiu szkoły.
Dyrektor szkoły wręczyła świadectwa i nagrody uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce, zaś ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Wyróżnieni zostali również uczniowie pocztu sztandarowego szkoły, którzy promowali naszą szkołę w środowisku lokalnym. Nie zabrakło też pucharów dla najlepszych naszych sportowców.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego to również czas pożegnania odchodzącej do gimnazjum klasy VI. Uczniowie tej klasy po części oficjalnej zaprezentowali część artystyczną, w której podziękowali za zdobytą wiedzę, umiejętności i życzliwość.
Zakończenie roku w przedszkolu
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16 odbyło się w dniu 23 czerwca o godzinie 11.30.Szczególnymi gośćmi tego dnia byli rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej placówki.Pod czujnym okiem swoich wychowawców dzieci wzbogaciły ten dzień występem artystycznym dziękując za wspaniały czas spędzony w przedszkolu. Na koniec uroczystości odbyło się rozdanie nagród książkowych i upominków dla dzieci, które reprezentowały szkołę w konkursach po czym wszyscy udali się do swoich klas.
Lekcja o Australii
W naszej szkole od kilku tygodni gości urocza Ela - siedmiolatka z Australii. Dziewczynka przyjechała w odwiedziny do dziadków mieszkających w okolicy i wykorzystuje wolny czas na naukę języka polskiego, razem z uczniami klasy I naszej szkoły. My przy okazji wykorzystaliśmy jej obecność, by przybliżyć naszym uczniom życie na Antypodach. Agnieszka Polińska, nauczycielka języka angielskiego, przygotowała zajęcia o Australii, podczas których dzieci obejrzały prezentację o tym kraju i dowiedziały się wielu ciekawych informacji, oraz miały okazję zadać wiele pytań naszemu gościowi. Wcześniej chętni uczniowie klasy V wykonali makiety 3D misia koala oraz Sydney Opera House, które stanowiły piękną ozdobę sali. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę.
Wycieczka do Ceramilandii
W piątek 17 czerwca przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami wycieczki do Ceramikandi. Po dotarciu na miejsce na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Na poczatek zabawa w sali rozrywki między innymi pokonywanie toru przeszkód, trampolina, zjeżdżalnie dżungla gigant ,karuzela łańcuchowa oraz wiele wiele innych.Po świetnej i wyczerpującej zabawie przyszła pora na kolejne niespodzianki. Dzieci udały się na wystawę ceramiki oraz pokaz produkcji.Wszyscy z zaciekawieniem oglądali tajniki tworzenia wyrobów ceramicznych, a na pamiątkę otrzymali własnoręcznie ozdobione figurki zwierząt i donic oraz zasłużone dyplomy. Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni wróciliśmy do domu.
Zielona szkoła w Jastrzębiej Górze
W dniach od 13 do 17 czerwca uczniowie klas IV – VI przebywali na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze. Podczas pobytu nad morzem poznali Władysławowo, zobaczyli sportowy ośrodek przygotowań olimpijskich „Cetniewo”. Dużą atrakcją dla dzieci był Ocean Park we Władysławowie, w którym mogły zobaczyć okazy mórz i oceanów w ich naturalnej wielkości. Ciekawe i dokładne informacje przekazane przez przewodnika wzbogaciły wiedzę dzieci. Dowiedziały się np. o tym, że w Bałtyku żyje rekin o nazwie „żarłacz śledziowy”. Dużą atrakcją okazało się też spotkanie z delfinkiem „Błękitkiem”, który prowadził z dziećmi rozmowę. W drodze powrotnej do hotelu zobaczyły latarnię w Rozewiu. Tam też z jej szczytu podziwiały widoki na morze.
Ciekawą i pełną wrażeń okazała się wycieczka na Mierzeję Helską. Po długim spacerze Cyplem Helskim dzieci mogły „dotknąć” krańca polskiej ziemi. Atrakcją dla nich było także spotkanie z fokami. W fokarium zobaczyły karmienie fok oraz sztuczki, jakie potrafią te zwierzęta wykonać przed publicznością.
Niezapomniana dla uczniów była wycieczka do Trójmiasta, gdzie pod kierunkiem przewodnika poznawali zabytki Gdańska, m.in. Ratusz, Kościół Mariacki, Długie Pobrzeże z Żurawiem, fontannę Neptuna, Dwór Artusa i wiele innych ciekawych miejsc. W Sopocie spacerowali reprezentacyjną ulicą Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwaną Monciakiem, zobaczyli Krzywy Domek, przeszli po sopockim Molo - najdłuższym drewnianym molo w Europie.
Oprócz licznych atrakcji dużą radość sprawiało dzieciom przebywanie na plaży, zabawy i tworzenie budowli z piasku. Ciekawą lekcję regionalizmu, przybliżenia kultury kaszubskiej przygotowała nam menager hotelu „Vis”, w którym mieszkaliśmy. Zaprosiła nas na wieczór kaszubski. Uczniowie poznali charakterystyczne symbole kaszubskie, alfabet, narzędzia, instrumenty. Razem z panią, która śpiewała i grała, mogli uczestniczyć
w prezentacji diabelskich skrzypiec i burczybasu. Nauczyli się kaszubskiej piosenki.W drodze powrotnej do domu dzieci zwiedziły Muzeum Zamkowe w Malborku.
Nad bezpieczeństwem dzieci w czasie całego pobytu czuwały panie: Barbara Trzmielewska (kierownik), Joanna Sobczak, Kamila Smura – Lodzińska i Alicja Kwaśniewska.
Dzień Rodziny
11 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny połączony z Dniem Profilaktyki Szkolnej. Uczestniczyli w nim uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele, a także osoby nie związane ze szkołą. .
Na początku goście mieli okazję obejrzeć część artystyczną w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów z każdej klasy. Na korytarzu szkolnym rodzice podziwiali prace plastyczne i teksty literackie na temat „Stop agresji w szkole”, które były dziełem ich pociech.
Następnie nauczyciele odpowiedzialni za konkursy szkolne (plastyczne, ekologiczne, historyczne, artystyczne) podsumowali je i zwycięzcom wręczyli nagrody rzeczowe, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .
Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawiła, iż każdy znalazł coś dla siebie. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi mogli wykazać się sprawnością fizyczną biorąc udział w konkurencjach sportowych, a także umiejętnościami plastycznymi w rysowaniu na asfalcie. Można było również popisać się swoim talentem wokalnym uczestnicząc w karaoke. Zwycięzcy poszczególnych konkursów zostali nagrodzeni.
W programie festynu nie mogło zabraknąć dmuchanej zjeżdżalni i zamków, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem i dostarczają mnóstwa radości zwłaszcza najmłodszym dzieciom.
W trakcie zabaw i konkursów goście odwiedzali stoisko gastronomiczne – grill z kiełbasą i kaszanką - przygotowane przez Radę Rodziców i Panie z obsługi szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez zaangażowanie i swoją obecność przyczynili się do zorganizowania tego dnia.
Światowy Dzień Ziemi
DZIEŃ ZIEMI
Po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji pisania „Listów dla Ziemi”, chcąc poprzez nie podzielić się wiedzą z dorosłymi:
- Przemyślane zakupy, naprawianie, oddawanie innym – mniej śmieci;
- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w naszych domach (kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, geotermalne, wodne…);
- Dym z pieców domowych, spaliny to „niska emisja”, które nas bezpośrednio zatruwają – wymień stary piec na nowy, nie spalaj śmieci!!!
- Rower to symbol ekologicznego, nowoczesnego stylu życia! Nie wydziela spalin, nie powoduje hałasu i korków.
Młodsi plastycznie przekazywali swoją wiedzę ekologiczną, a uczniowie klas 4-6 za pomocą listów. Najlepsze prace napisali:
- Adrian Gajewski (klasa 4)
- Gabriela Wilczewska i Justyna Koperska (klasa 5)
- Martyna Nowak i Natalia Ptak (klasa 6).
Pasowanie na czytelnika
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 31 maja 2016 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać
o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a ogromną zakładką zostali pasowani na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki i pamiątkowy znaczek, który będzie im przypominał o tym wydarzeniu. Uroczystość przygotowała p. Barbara Trzmielewska i p. Beata Jakubowska
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund).
Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: „dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca.
Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu".
Jeśli chodzi o Polskę, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.
Choroby
Papierosów nie można palić „bezkarnie". Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo - skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób.
Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc
oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.
Zakazy palenia
Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. Obowiązują m. in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji.
W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.