GRA TERENOWA pt. „Zdrowa GRYwalizacja” 14 października 2017r.
W sobotę 14 października 2017 roku w Żukach odbyła się gra terenowa pt. „Zdrowa GRYwalizacja”, której organizatorem było Stowarzyszenie „Szkoła dla przyszłości”. Fundusze na realizację tego wydarzenia zostały pozyskane z Programu współpracy Gminy Turek z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, zajmującymi się działalnością z zakresu pożytku publicznego i wolontariatu.
O godzinie 14:00 wszyscy uczestnicy zebrali się w świetlicy wiejskiej w Żukach. Tam czekały na nich Pani Teresa Królikowska- Prezes Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”, Pani Kinga Trzmielewska - animator społeczności lokalnej i pomysłodawca gry, członkowie stowarzyszenia, nauczyciele, zaproszeni animatorzy, sołtys wsi Żuki oraz przedstawiciele OSP Żuki. Panie powitały wszystkich zebranych, opowiedziały o działalności stowarzyszenia i zasadach gry terenowej.
Głównym celem projektu było przygotowanie ludzi do pełnego, świadomego i aktywnego udziału w życiu społecznym Żuk. Gry terenowe są obecnie popularnym narzędziem edukacji obywatelskiej. To doskonały instrument działań edukacyjnych, który przełamuje szkolne schematy. Ich organizacja angażuje i integruje lokalną społeczność, kształtuje lokalną tożsamość i dumę z małej ojczyzny.
W zabawie wzięło udział siedem drużyn. Każda z nich otrzymała teczkę z zadaniami, mapą i wskazówkami. Planszą gry był fragment miejscowości. Do zabawy wykorzystano między innymi: świetlicę wiejską w Żukach, Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach, plac zabaw, boisko szkolne, oraz miejsce rozrywkowo- wypoczynkowe.
Współpraca, rywalizacja, wyzwanie, wspólne osiąganie celów i silne emocje - to właśnie specyfika gier terenowych. Grupy dzięki wskazówkom docierały do animatorów, którzy mieli przygotowane dla nich przeróżne zadania. Zespoły musiały między innymi: rozszyfrować zakodowane hasła, zwinąć węże strażackie, przynieść jajo kurze od mieszkańca Żuk, wykonać eksperyment chemiczny przygotowany przez samą Marię Skłodowską- Curie, wykazać się znajomością znaków drogowych, przejechać rowerem slalom, przygotować zdrowe kanapki, ułożyć puzzle, wysłuchać opowieści górnika o pracy na kopalni, obrać ziemniaki plastikowym nożem oraz zapoznać się z mieszkańcami Żuk i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
Po dotarciu na metę drużyny mogły posilić się ciepłym żurkiem z wkładką, wypić gorącą kawę, herbatę i przekąsić słodkie ciastko.W tym czasie biuro gry terenowej pracowało pełną parą. Sprawdzono poprawność wykonanych zadań i podliczano punkty.
Oto wynik zaciętej rywalizacji:
I MIEJSCE: Agnieszka Polińska, Jakub Kuśmirek, Wojciech Poliński, Daniel Urbaniak
II MIEJSCE: Wiktoria Bąkowska, Ada Felczak, Gabriela Wilczewska, Aleksandra Zawada
III MIEJSCE: Aleksandra Karbowska, Andżelika Wilczyńska, Justyna Goślińska, Kornelia Chruścińska, Kacper Chruściński
Wszystkim uczestnikom gry terenowej wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w grze i w innowacyjny sposób spędziły to sobotnie popołudnie.Aby to wydarzenie mogło się odbyć, rozpoczęto działania już pół roku wcześniej.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc, trud i poświęcony czas.
Do zobaczenia podczas kolejnej edycji gry terenowej za rok!
/Tekst: Kinga Trzmielewska- członkini Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”/