Wiosna w przedszkolu zawitała na dobre, bowiem zaczął się sezon na sianie i sadzenie. Przedszkolaki z grupy „Małe Żuczki" z wielkim zapałem zabrały się do pracy aby założyć swój mały warzywniak. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, dowiedziały się, czego potrzeba roślinom do prawidłowego wzrostu, jak należy o nie dbać oraz poznawały różne rodzaje nasion. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy z ochotą przystąpiły do pracy.
Wiosna w przedszkolu
- 48
Warsztaty edukacyjno-badawcze
W dniu 13.03.2024 odbyła się lekcja otwarta w formie warsztatów edukacyjno-badawczych. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I i III oraz uczennica oddziału przedszkolnego. Dzieci miały możliwość zaobserwowania dwóch doświadczeń i wykonania jednego z nich.
Jako pierwsze doświadczenie nazwaliśmy Rosnący balon i uczniowie mogli je obserwować . Napompowaliśmy balon za pomocą butelki, octu i sody oczyszczonej. Do balona wsypaliśmy dwie łyżeczki sody, a do butelki wlaliśmy niewielką ilość octu. Delikatnie nałożyliśmy balonik na butelkę i unieśliśmy balon do góry, aby soda przesypała się do butelki. Nasz balonik napompował się.
Drugie doświadczenie nazwaliśmy Tęczowe mleko. Uczniowie obserwowali wykonywane przez nauczyciela doświadczenie, a następnie wykonywali je w grupach. W tym zadaniu uczniowie mogli malować na mleku przy użyciu barwników spożywczych. Na koniec zamaczali patyczek do uszu w płynie do naczyń i dotykali nim kolorowe mleko. Powstawał efekt wow, gdy nagle kolory na mleku przemieszczały się tworząc efektowne obrazy.
Zajęcia podobały się uczniom i już pytają o kolejne ☺
14
Mistrzostwa Powiatu tureckiego w piłce ręcznej chłopców klas 4-6
W dniu 29.02.2024 w SP w Malanowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu tureckiego w piłce ręcznej chłopców klas 4-6. Naszą szkołę reprezentowali: zawodnicy pola: Igor Janczak, Marcel Płoszka, Jan Durczyński, Hubert Fornalczyk, Filip Pietraszek, Alan Mozio-Zdziaszek, Michał Ziemniak, Franciszek Kiciński, Filip Sobański oraz bramkarz: Maciej Słodziński. Opiekun; Wojciech Roszkowski. W turnieju wzięło udział pięć szkół z powiatu tureckiego: SP Żuki, SP Przykona, SP Malanów, SP Tuliszków, ZSP Słodków. Rozegraliśmy kilka meczy w systemie każdy z każdym. Mimo zaciętej walki i dużego zaangażowania wszystkich zawodników zajęliśmy piąte miejsce. Nasi Uczniowie otrzymali dyplom dla szkoły oraz wielkie brawa za walkę z silniejszymi drużynami. Mimo przegranej wróciliśmy w dobrych nastrojach. Wierzymy, że w przyszłych turniejach będziemy coraz silniejsi.
Dzień kobiet
W piątek ósmego marca świętowaliśmy dzień kobiet w naszej szkole. Od samego rana panowała atmosfera pełna uśmiechów i pozytywnej energii. Na trzeciej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, aby wspólnie celebrować ten wyjątkowy dzień. Podczas spotkania przygotowano wiele zabaw i gier, które sprawiły wiele radości wszystkim uczestniczkom. Był to czas nie tylko zabawy, ale także wzajemnego wsparcia i uznania dla siły i determinacji, jaką kobiety i dziewczyny niosą ze sobą każdego dnia. W klasach chłopcy również przygotowali niespodzianki dla swoich koleżanek. Dzień kobiet w naszej szkole był wyjątkową okazją do podziękowania wszystkim kobietom za ich niezastąpiony wkład i inspirację, jaką przynoszą do naszego życia codziennie.
46
Wystepy naszych uczennic z okazji Dnia Kobiet w Szadowie Pańskim.🎤🎤
II Gminny Konkurs Historyczno-Patriotyczny „Nie rzucim ziemi... – Rota”
Dnia 06.03.2024r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w II Gminnym Konkursie Historyczno-Patriotycznym „Nie rzucim ziemi... – Rota”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Józefa Mehoffera w Chlebowie. Nasi uczniowie pogłębili wiedzę o autorze i narodzinach pieśni. Uczestniczki Oliwia i Ola wykazały się dużą znajomością tematu, różnice w wynikach były niewielkie. Nasza reprezentantka Oliwia Kujawa zajęła II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
2
Dzień Dentysty
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za dużo. Chcąc wzbogacić wiedzę i umiejętności przedszkolaków z grupy "Małe Żuczki", dotyczących higieny jamy ustnej, w przedszkolu 5 marca obchodzono "Dzień Dentysty". Pani pokazała dzieciom prawidłowy sposób mycia zębów oraz opowiedziała ciekawostki na temat zdrowego odżywiania m.in. dlaczego należy chrupać marchewkę oraz czego unikać podczas posiłku. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne. Dowiedziały się także, co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. Przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą i okazało się, że wszystkie zasady prawidłowego dbania o zęby są wszystkim znane.
18
Zbiórka dla Domu Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich
Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 3-6
W dniu 06.02.2024 w ZSP w Słodkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Turek w halowej piłce nożnej chłopców klas 3-6. Naszą szkołę reprezentowali: Igor Janczak, Marcel Płoszka, Hubert Fornalczyk, Jan Durczyński, Oliwier Kasprzak, Kacper Kostrzewa, Tobiasz Pawlak, bramkarz: Maciej Słodziński.
W turnieju wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy: SP Żuki, SP Cisew, SP Chlebów, ZSP Słodków. Rozegraliśmy kilka meczy w systemie każdy z każdym. Wszyscy zawodnicy bardzo się starali i dali z siebie wszystko. Na szczególne wyróżnienie zasługują napastnik Michał Ziemniak oraz nasz bramkarz Maciej Słodziński, który wspaniale bronił nawet bardzo silne strzały. Trzech naszych najmłodszych zawodników z klasy trzeciej uczestniczyło w zawodach z po raz pierwszy. Mimo zaciętej walki i dużego zaangażowania wszystkich zawodników zajęliśmy czwarte miejsce. Uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, dyplom dla szkoły. Mimo przegranej wróciliśmy w dobrych nastrojach, mamy nadzieję że w przyszłości pójdzie nam lepiej.
Pozdrawiamy drużyna SP Żuki
Dzień Kota
Dzień Kota uczciliśmy artystycznie, tworząc prace plastyczne, każdy kot otrzymał imię. W galerii mamy koty rasowe, dachowce, kanapowce i dzikie koty podwórkowe.
18
Walentynki w przedszkolu
„Skaczącą kukurydza”
Dnia 7 lutego uczniowie klasy I uczestniczyli w trzecich zajęciach edukacyjno – badawczych pod tytułem „Skaczącą kukurydza”. Po obejrzeniu doświadczenia przeprowadzonego przez nauczyciela uczniowie samodzielnie wykonali swoje słoiki ze skaczącą kukurydzą. Sprawiło im to wiele radości.
6
XII Gminny Turniej Językowy English Masters
8 lutego 2024 r. o godz. 8.30 w Szkole Podstawowej w Żukach rozpoczął się XII Gminny Turniej Językowy English Masters. W rozgrywkach udział wzięło po trzech przedstawicieli wszystkich szkół gminnych, a w jury zasiedli angliści tam uczący.
Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 8 zadań. Pytania dotyczyły znajomości słownictwa, struktur gramatycznych oraz kulturoznawstwa. Oprócz zadań zamkniętych były również zadania otwarte, w których należało wpisać odpowiedni wyraz lub poprawić błędy. Pozostałe zadania to running dictation (biegające dyktando), gdzie należało przepisać tekst odpowiednio uzupełniając w nim luki oraz word detective (wyrazowy detektyw), w którym ukryte wyrazy trzeba było dopasować do przydzielonych kategorii. W przerwie między zadaniami wszyscy uczestnicy otrzymali pyszne pączki i napoje.
Po zaciekłych zmaganiach i podliczeniu punktacji okazało się że najwyższy wynik uzyskali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Chlebowie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słodkowie, a trzecie miejsc przypadło uczniom ze szkoły w Cisewie.
Turniej zorganizowała i przeprowadziła Pani Agnieszka Polińska, a nagrody w konkursie oraz poczęstunek ufundowała Gmina Turek.
Bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku
Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie
w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności
i odpoczynku.
Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu
Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw
i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych
w elementy odblaskowe.
Kontrola środków transportu
O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci.
Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.
Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.Zaplanowane indywidualne wyjazdy
Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać,
że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.
Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne.
Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje
o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie
i lokalizacji wypoczynku.
Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Informacje zawarte
w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Polecamy serwisy internetowe
1. Serwis www.bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację o tym, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, posiada aktualne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową.
2. Informacje o systemie powiadamiania ratunkowego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypominamy, że 112 to bezpłatny, dostępny na terenie całej Unii Europejskiej numer alarmowy – zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Pamiętajmy, że zgłoszenie pod numer alarmowy 112 można wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM.
3. Informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W profilach poszczególnych krajów znajdują się wytyczne lub ostrzeżenia dla podróżujących.
4. Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki niej służby konsularne wiedzą o pobycie jednostki na terenie danego państwa. W razie konieczności mogą one skontaktować się z podróżującymi albo zapewnić potrzebną pomoc. Planując wyjazd zagraniczny, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w adresy oraz numery telefonów dyżurnych do polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Takie wytyczne obowiązują przede wszystkim organizatorów wypoczynku, kierowników wycieczek, wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży.
Bezpieczne Walentynki 2024
Podczas akcji „Bezpieczne Walentynki 2024” w naszej szkole zostały przeprowadzone pogadanki, odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Bezpieczną Walentynkę 2024” oraz uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową.
1
Bezpieczne Walentynki 2024
W miesiącu lutym uwaga wszystkich zakochanych skupia się na jednej, wspólnej dacie 14 lutego – Walentynki. Choć ten dzień jest tylko symbolem wszystkich zakochanych, to właśnie wtedy w szczególny sposób uświadamiamy sobie jacy jesteśmy dla siebie ważni, jak bardzo potrzebujemy być blisko ukochanej osoby, jak bardzo ważna jest dla nas jej akceptacja, czy spojrzenie pełne zrozumienia. Walentynki to czas, który sprzyja zawieraniu nowych znajomości, nie zawsze jednak przemyślanych. Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.
W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV, kiły oraz HCV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.
PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU (PKD)
ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań DIAGNOSTYKA), 60-834 Poznań
Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00
Po więcej informacji zapraszam na stronę http://aids.gov.pl
Bezpieczne ferie
Radosne Żuczki odwiedziła pani asp. Marzena Zimna, która przypomniała dzieciom jak aktywnie i bezpiecznie mogą spędzać ferie zimowe. Bardzo dziękujemy za wizytę.
Góra Grosza
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły mieli okazję przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Chętne osoby wrzucały drobne monety do słoja, który stał na korytarzu. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym. Wspólnie pokazujemy jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie. Udało nam się zebrać prawie 11 kilogramów drobnych monet, co dało prawie 140 zł. Akcję koordynowało Szkolne Koło Wolontariatu
Spotkanie z policjantem
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 6 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Turku dla uczniów wszystkich klas. Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby, ale również uświadomili dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy zadzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Policjanci poruszyli również temat bezpieczeństwa w Internecie.
Zajęcia kulinarne na lekcji techniki
Uczniowie przygotowali chrupiące tosty w różnych wariantach. Były tosty suche, z masełkiem, z szynką i serem. Pojawiły się wersje wegetariańskie i cebulowe. Wszyscy po zakończeniu zajęć byli najedzeni i nikt nie narzekał, że zabrakło mu drugiego śniadania.
26