• VII Gminny Konkurs Recytatorski ph." Wiersze znane i lubiane"

        • Oliwia Zomer i Laura Teskowska reprezentowały nasze przedszkole w VII Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem ,,Wiersze znane i lubiane”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Józefa Mehoffera w Chlebowie. Dziewczynki świetnie się spisały. Bardzo miło nam poinformować, że Oliwia Zomer zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Quiz Biblijny 1 z 10

        • Początek maja to dobry moment na powtórzenie wiadomości. Klasa VI przypomniała sobie wiedzę biblijną za pomocą quizu biblijnego. Uczniowie poczuli się jak uczestnicy teleturnieju 1 z 10. Każdy z uczestników zabawy otrzymał słodki upominek, a niepokonana okazała się Ania Bukowska. Serdecznie gratulujemy 😇😇😇

        • ,, WITAJ MAJ, TRZECI MAJ...."

        • 28 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji nadchodzących świąt majowych. 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Święto Flagi Państwowej, 3 maja- Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          Uczniowie klasy VI i VIII przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. ,,Historia uchwalenia Konstytucji" Wszystkie dzieci pięknie w duchu patriotycznym uczciły majowe święta państwowe.

        • Konkurs pt. "Państwa i flagi świata"

        • Uczniowie z klas V-VIII przystąpili do szkolnego konkursu geograficznego pt."Państwa i flagi świata". Dwoje uczniów uzyskało maksymalną liczbę punktów i zdobyli I miejsce: Oliwier Miler i Dominik Bilski, na II miejscu uplasowała się uczennica z klasy VIII Amelia Janas. Na III miejscu podium stanął Filip Korczyński. Gratulujemy!.

        • Konkurs pt. "Ja i Niebieski Świat”

        • W dniu 26 kwietnia rozstrzygnięto szkolny konkurs pt. "Ja i Niebieski Świat”. Konkurs zorganizowany był z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”, który obchodziliśmy 2 kwietnia. Wyniki konkursu:

          I miejsce otrzymała Julia Rykała - klasa VI,

          II miejsce otrzymał Alan Mozio – Zdziaszek - klasa IV ,

          III miejsce Paulina Bukowska - klasa VIII.

          Uczniowie otrzymali vouchery w kwocie 50, 30 i 20 zł.

          Serdecznie gratulujemy

        • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - etap gminy

        • Dnia 24 kwietnia 2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słodkowie odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - etap gminy. Wzięły w nim udział wszystkie szkoły naszej gminy. Turniej rozgrywał się w dwóch grupach wiekowych. Obie grupy miały do zaliczenia test wiedzy o ruchu drogowym i zadania praktyczne rowerem. Młodsza grupa w składzie: Martyna Nowak, Zofia Rosicka, Maciej Słodziński, Igor Janczak uzyskała VI miejsce. Grupa uczniów starszych, w składzie: Julita Dziamra, Adrianna Ptak, Jakub Tomczyk wywalczyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom reprezentujących naszą szkołę.
          Fundatorem nagród była Gmina Turek.

        • Dzień Ziemi

        • Jak co roku pracowicie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Teren szkoły oraz jej okolica zostały posprzątane. Uczniowie młodszych klas stworzyli plakaty, które przypominają co jest ważne, byśmy mogli cieszyć się życiem na naszej planecie jak najdłużej. Przedszkolaki zrobiły piękne prace plastyczne mówiące, że Ziemia to nasz najważniejszy dom. Pamiętajmy, żeby na co dzień być eko!

        • Ratujemy pszczoły

        • Uczniowie z klasy VI włączyli się w ogólnopolską akcję sadzenia drzew miododajnych organizowaną przez #FundacjaRatujmyPszczoły. W ramach akcji szkoła otrzymała 10 sadzonek drzew miododajnych. Na terenie szkolnym posadzilismy min.: lipę, klon zwyczajny, klon jawor.

        • #ŁączyNasPamięć

        • W tym roku nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w Akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Polin. 19 kwietnia przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil, co łączy się z historią Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów. Uczniowie klasy 8 obejrzeli premierę animacji ,,Zdążyć przed Panem Bogiem" Podczas lekcji historii przeprowadzone zostały warsztaty pogłębiające wiedzę na temat II wojny światowej oraz o losach społeczności żydowskiej, uczniowie wykonali papierowe żonkile, jak również przygotowali wystawę poświęconą historii powstania w getcie warszawskim.

          #AkcjaŻonkile

        • Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

        • 12 kwietnia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Uczniowie klasy drugiej już wcześniej zgłębiali tajemnice kosmosu, poznawali planety, gwiazdy oraz najwybitniejszych kosmonautów. Przy pomocy swoich bliskich wykonali również przepiękne prace przedstawiające Układ Sloneczny.

        • Wyjazd edukacyjny do miejscowości Ruda

        • Uczniowie z klasy III i IV uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do miejscowości Ruda #NadleśnictwoTurek, gdzie zwiedzaliśmy ścieżkę przyrodniczą ,,Moczary". Znajduje się tam siedlisko żaby moczarowej (niebieskie żaby), a także jeden z najciekawszych obiektów przyrodniczych w naszym regionie #DębyGrzymiszewskie. Była to dla uczniów bardzo ciekawa lekcja edukacji przyrodniczej w terenie.

        • Zdrowie na talerzu

        • W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Aby uświadamiać najmłodszych został zorganizowany i rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Zdrowie na talerzu”. W kategorii 3-4 latki I miejsce zajął Igor Przespolewski z przedszkola w Turkowicach, II miejsce zajęła Antonina Stelmaszek z przedszkola w Chlebowie, III miejsce Oskar Zomer z Małych Żuczków. W kategorii 5-6 latki I miejsce zajęła Blanka Dopieralska z przedszkola w Cisewie, II miejsce Szymon Jasiak z przedszkola w Turkowicach, III miejsce zajęła Maja Strychalska z Radosnych Żuczków. Serdecznie gratulujemy! Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat diety planetarnej oraz szkodliwości nadmiernej ilości cukru w codziennym odżywianiu. Podjęli dyskusję na temat tego, co właściwie kryje się pod hasłem „zdrowie”. Zwieńczeniem tematu był wspólny udział w zajęciach jogi. Pamiętajmy, że o nasze zdrowie musimy dbać codziennie.

        • Światowy Dzień Zdrowia 2023

        •  

           

          Grafika, dziewczynka z uniesiona ręką. Napis 75 #zdrowedlawszystkich

           

          7 kwietnia 2023 r. "Światowy Dzień Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić swoje 75 urodziny.

           

          W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
          Rocznica 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.

          Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. 

          Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.

          Dołącz do WHO w drodze do osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.

          #ZdrowieDlaWszystkich #WHO75

           

           

          10   PRZYKAZAŃ   ZDROWOTNYCH !!!

           

          Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości. 

          Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. 

          Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce. 

          Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 

          Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery. 

          Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich. 

          Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 

          W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli. 

          Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie. 

          Unikaj alkoholu. 

           

           

        • Wycieczka do Łodzi

        • W ramach projektu #CyfrowaSzkoła uczniowie, którzy uczestniczą w kole informatycznym wybrali się dziś na wycieczkę do Łodzi. Rozpoczęliśmy od warsztatów w Monosfera, a następnie odwiedzaliśmy Experymentarium, które jest ośrodkiem typu Discovery Center, w którym nauka nie ma tajemnic. Dzięki interaktywnemu charakterowi wystawy rozwikłanie nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień nauki staje się proste i przyjemne. A to wszystko przy ogromnej dawce zabawy! Na koniec zagraliśmy w Arena Laser Games – Laserowy Pintball. To była wspaniała przygoda z  #csw2020

          #CyfrowaSzkola

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        • Trzeciego kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie oraz nauczyciele solidaryzowali się z osobami ze spektrum autyzmu poprzez założenie niebieskich strojów. W klasach IV – VIII zostały przeprowadzone pogadanki dotyczące akceptacji drugiego człowieka i tolerancji. Uczniowie obejrzeli film związany z akceptacją osób ze spektrum autyzmu oraz na niebieskich motylach, które stworzyły drzewo życzliwości napisali kilka miłych słów do swoich kolegów i koleżanek. Klasy I –III, punkt przedszkolny i oddział przedszkolny uczciły Dzień Świadomości Autyzmu zabawami z niebieskimi balonami.

        • Międzynarodowy Dzień Ptaków

        • Obok znanego Prima Aprilis, 1 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ptaków. Z tej okazji Radosne Żuczki wysłuchały zupełnie nowej bajki o Kopciuszku Zosi z rudym ogonem i ciemnoszarym upierzeniu. Bohaterkę opowiadania odnalazły w Atlasach Ptaków. Dzieci rozpoznawały gatunki ptaków występujące w okolicy i miały okazję wysłuchać ich śpiewów, a nawet dotknąć piór niektórych z nich. Zastanowiły się, czy wszystkie ptaki wykluwają się z jaj i czy wszystkie jaja są takie same oraz dowiedziały się co to są budki lęgowe. Zaopatrzone w wiedzę i lornetki wyruszyły na obserwacje ptaków. Udało się zaobserwować gołębie i odnaleźć budki lęgowe.

        • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA

        • Nasza szkoła ponownie bierze udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka –edycja 2022/2023. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. Program jest skierowany do uczniów kas 7 i 8 szkoły podstawowej.

          W ramach programu odbyły się zajęcia przeprowadzone przez szkolną higienistkę, po których uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka, nauczyli się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim , poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.

        • Uzależnienie w sieci

        • W dniu 22 marca nasi uczniowie wzięli udział w szkoleniu pt. „Uzależnienie w sieci”. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: klasy I – IV i V – VIII. Uczniowie uważnie wysłuchali wykładu, który poprowadziła Pani Sylwia Misiek – Naglewska. Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Gminy Turek.