• Szkoła pamięta

• ,,Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zorganizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Uczniowie klas IV-VIII dołączyli do akcji, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związaną z nimi historie. Rozmawiali na temat lokalnych bohaterów, m.in.: o młodzieży turkowskiej, która walczyła w obronie Niepodległości. Dzieci przygotowały również gazetkę ścienną na korytarzu szkoły. Do akcji włączyli się również młodsi uczniowie. Wychowawcy klas I-III rozmawiali z dziećmi o polskiej tradycji świąt zadusznych, przygotowali prace plastyczne, oglądali filmy tematyczne. Jesteśmy dumni z tego, że nasi uczniowie są tak zaangażowani w pielęgnowanie pamięci o historii naszego kraju i regionu.

• Pumpkin Party

• Wczorajsze popołudnie odbyło się pod hasłem Pumpkin Party

Szkołę nawiedziły małe i większe straszydełka, które brały udział w tematycznych zabawach i konkursach, za które były slodkie nagrody

Niestety dyskotekę przerwała awaria prądu, ale udało się przeprowadzić prawie wszystkie konkursy. Główną nagrodę zdobył Inspektor Gadżet... A w zasadzie Gracjan z kl. 2

• Zbiórka dla schroniska i Dzień kundelka

• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, wie o tym każde dziecko. Wczoraj z okazji Dnia Kundelka dzieci z naszego przedszkola wykonały przepiękne prace plastyczne z psim motywem. Dziś Radosne Żuczki oraz klasa druga i trzecia w imieniu całej szkoły zawiozły do schroniska karmę, którą zbieraliśmy przez cały październik. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda schronisko i praca osób, które zajmują się zwierzętami. Mamy nadzieję, że wizyta uwrażliwi dzieci na los zwierząt i uświadomi, że zwierzęta domowe to nie tylko przyjemność, ale też odpowiedzialność. A może po naszej wizycie któryś z piesków znajdzie swój nowy dom?

• Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet.

• Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.

• Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

• Podczas akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" uczniowie zebrali 462 kg elektrośmieci. Jesteśmy dumni, że tak wielu uczniów włączyło się do akcji, co świadczy o ich świadomości ekologicznej i trosce o naszą planetę.

• Lekcja historii trochę inaczej….

• Pismo klinowe to jedna z najstarszych na świecie odmian pisma, powstała na Bliskim Wschodzie. Pismo składa się ze znaków przedstawiających kombinację małych klinów wyciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny.

Klasa V na lekcji historii zapoznała się z tajnikami pisma z czasów antycznych, obejrzeli ciekawą projekcję filmową, poznali charakterystyczne cechy pisma klinowego. Uczniowie samodzielnie przygotowali masę solną i za pomocą drewnianych patyczków odtwarzali pismo klinowe. Z masy solnej uformowali tabliczkę, a na niej zapisali swoje imię – oczywiście za pomocą pisma klinowego. Nauka przez zabawę wypadła rewelacyjnie. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie, którzy aktywnie brali udział w tej lekcji, zapamiętają ją na długo.

• Dzień Edukacji Narodowej

• Dzień Edukacji Narodowej to czas, w którym możemy okazać wdzięczność nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Dzisiejszy apel odbył się na wesoło, uczniowie wcielili się w role nauczycieli i rozbawili wszystkich do łez. Takie dni jak ten, przypominają nam, że „Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć” (J.Korczak) i tego sobie życzymy, aby w każdym dziecku dostrzec potencjał.

• Pasowanie na ucznia

• Pasowanie na ucznia, zwane oficjalnie ślubowaniem klas pierwszych to uroczyste i symboliczne wejście w życie szkolne. Dziś szczęśliwa trzynastka ślubowała być dobrymi uczniami i obywatelami. Drodzy uczniowie życzymy Wam, aby lata spędzone w naszej szkole były piękne i wspominane z sentymentem przez całe życie.

• Pamiątki rodzinne

• Uczniowie klas IV na lekcji  historii zaprezentowali swoje pamiątki rodzinne i związaną z nimi historię. Pojawiły się różne ciekawe przedmioty, bo w każdym z nich ukryta jest "jakaś" mała rodzinna historia. Pamiątki te uświadomiły dzieciom, że historia jest blisko nas i dotykamy jej na co dzień, a także tworzymy ją sami.

• Jesienne zabawy

• Małe Żuczki nie próżnują i wykorzystują złotą jesień na 100%. Piękna pogoda sprzyja zabawom wśród złotych liści. A liście sprzyjają kreatywności podczas zajęć plastycznych. Jak zawsze było wiele radości i beztroskiej zabawy, a rączki przedszkolaków pokochały pędzel i farb.