• Historia szkoły

        • Zarys historii szkoły.

          Historia Szkoły Podstawowej w Żukach sięga roku 1929, a więc początków wielkiego kryzysu gospodarczego na całym świecie. Pierwsza kadra pedagogiczna szkoły, a mianowicie Stanisław i Aniela Czarniewscy oraz Wanda Piątkowska, borykali się wieloma problemami natury organizacyjnej i finansowej. W tym składzie grono pracowało do roku 1939. W 1940 roku kierownik szkoły pan Stanisław Czarniewski został wywieziony do obozu koncentracyjnego i zamordowany. Jego żonę przewieziono do Generalnej Guberni, a tym samym dzieci z Żuk i okolic pozbawiono dostępu do szkolnictwa i skazano na samokształcenie.
                      Rok 1945 przyniósł wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Rok szkolny w Szkole Podstawowej w Żukach rozpoczął się w kwietniu i trwał do 15 lipca tegoż roku. Naukę podjęło 82 uczniów, były to dzieci w wieku od 9 do 15 lat. Nowy kierownik szkoły pan Eugeniusz Świerkosz pracował tylko przez 7 miesięcy, a potem jego funkcję przejęła Waleria Świerkoszowa, której do pomocy  przydzielono panią Salomeę Łuczak. Grono w tym składzie pracowało do 15 listopada 1947 roku, gdyż od tego dnia pani Świerkosz objęła stanowisko kierowniczki Domu Dziecka. Kierownictwo szkoły w Żukach  powierzono tymczasowo  Salomei Łuczak, która przez pół roku pracowała sama, prowadząc 5 klas.

          Począwszy od roku szkolnego 1948/49 sytuacja kadrowa w szkole zaczęła się normalizować. Stanowisko kierownicze objęła pani Emilia Delong i piastowała je przez  12 lat.

                      W roku 1961, po odejściu na emeryturę pani Delong, kierownikiem szkoły został pan Henryk Brzęcki. Tego też roku wyłoniła się myśl o budowie nowej szkoły i zawiązał się Społeczny  Komitet Budowy Szkoły, któremu przewodniczył pan Stanisław Bąkowski.  Rok później wmurowano kamień węgielny i przystąpiono do budowy, w której uczestniczyła cała społeczność okolicznych wsi. W dniu16 stycznia 1965 r.  nowo wybudowana szkoła oddana została do użytku, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 21 lutego tegoż roku. W tym samym roku do szkoły podłączono prąd i wyłożono asfaltem drogę łączącą szosę ze szkołą. 21 grudnia 1966 roku Kuratorium Okręgu Poznańskiego w Poznaniu nadało szkole nazwę: „Szkoła Podstawowa Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Żukach”.

          Dzień 26 listopada 1967 roku stał się dla szkoły wielkim świętem, gdyż w tym dniu odbyła się uroczystość nadania szkole i drużynie harcerskiej imienia Marii Skłodowskiej – Curie.

          W 1977 roku powołano do życia Zbiorcze Szkoły Gminne. Począwszy od tego roku klasy V – VIII zostały przeniesione do Zbiorczej Szkoły Gminnej  Nr 1 w Turku, a rok później  przeniesiono klasę IV. W naszej szkole pozostały tylko klasy od pierwszej do trzeciej i oddziału przedszkolnego. Szkoła stała się filią.

          1 września 1981 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Koninie podwyższyło stopień organizacyjny punktu filialnego w Zukach do klas I – IV. Od tego też roku sukcesywnie przybywała jedna klasa, aż do VIII.  W 1986 roku do obwodu szkoły dołączyła Obrębizna.

          W roku 1990 dyrektor szkoły pan Henryk Brzęcki odszedł na emeryturę, a jego obowiązki przejęła pani Joanna Sobczak, która funkcję dyrektora sprawuje do dnia dzisiejszego.

          Od 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkołę jest Urząd Gminy Turek.
                     Współpraca dyrektora, samorządu i rodziców doprowadziła do remontu i rozbudowy naszej szkoły. W roku 1996 zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, której przewodniczącym został pan Józef Konciak.  Remont i rozbudowa rozpoczęły się w czerwcu 1999  roku. Dzięki temu znacznie polepszyły się warunki socjalne szkoły. Przybyły dwie izby lekcyjne, sala gimnastyczna, pracownia informatyczna, szatnia i toalety. Dnia 29 listopada 2000 roku odbyła się uroczystość otwarcia wyremontowanej i rozbudowanej szkoły.