4 grudnia, Małe Żuczki dostały list od Świętego Mikołaja, w którym wyjaśnił, że ma dla nich niespodziankę ... niestety jest taki roztargniony przez zbliżające się święta, że zapomniał gdzie ją położył. Mikołaj zostawił przedszkolakom tylko wskazówki ...
List od św. Mikołaja
- 17
Dziękujemy :)
Dziękujemy Spółdzielni socjalnej Powrócisz Tu za codzienny wysiłek w przygotowywaniu posiłków dla naszych przedszkolaków, w tych trudnych czasach. A także za pyszne Mikołajkowe upominki. Dziękujemy z całego serduszka.
Mikołajki w klasie VI
Uczniowie klasy VI, pomimo niesprzyjających warunków, postanowili nie rezygnować z klasowych mikołajek. Losowanie odbyło się online, od wielu dni w klasie przybywało mikołajkowych prezentów, a dziś rano Mikołaj dostarczył upominki pod drzwi naszych uczniów. Każdy musiał wytrwać do lekcji wychowawczej, na której uczniowie wspólnie rozpakowali prezenty. Sprawiły one wiele radości i wprawiły nas w świąteczny nastrój
MIKOŁAJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowywały się one do niego starannie, wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne , na których oczywiście królował Mikołaj.
Tylko nielicznym dzieciom udało się w tym roku spotkać z Mikołajem osobiście. Kiedy przyszedł do naszego przedszkola, nie można mu było usiąść mu na kolanach, przytulić się do niego ani nawet przybić z nim piątki, wpadł na krótko, nikt go nie widział, zadzwonił dzwoneczkami, zostawił wór z prezentami dla maluchów, zgodnie z tym, co nakazuje reżim sanitarny i odjechał saniami do innych dzieci. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja wspaniały prezent. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.
Mikołaj - prace uczniów klas I-VI.
- 2
Światowy Dzień AIDS
Liczba nowo wykrytych przypadków zakażenia wirusem HIV w tym roku w Polsce spadła o połowę. Wynika to jednak z tego, że w czasie pandemii koronawirusa wykonuje się mniej testów na obecność tego wirusa. To błąd, bo zachorowanie na AIDS nie jest równoznaczne z wyrokiem śmierci, jeśli zakażenie zostanie wcześnie wykryte.
Tylko co dziesiąty Polak zrobił w tym roku test na HIV. Jak mówią specjaliści, to zdecydowanie za mało, w ten sposób wypieramy ze świadomości groźbę zakażenia tym wirusem. 87 procent Polaków uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Co więcej, nawet 70 procent nosicieli wirusa HIV w naszym kraju nie wie o zakażeniu.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Dzień Patrona 2020
26 listopada to dzień, w którym obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Niestety, nie możemy jak w latach ubiegłych obchodzić go wspólnie w szkole, więc dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały prezentację na temat Marii Skłodowskiej Curie, uczniowe klas młodszych prace plastyczne, a starsi plakaty w aplikacji canva.com. A oto efekty pracy.
Prawa Dziecka oczami uczniów klasy VI
Prace uczniów powstały podczas lekcji wychowawczej z zastosowaniem aplikacji canva.com
3
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzień ten jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie promować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Z tej okazji Nasi uczniowie z klasy I oraz ich starsi koledzy i koleżanka z klasy V wykonali prace plastyczne na temat swoich PRAW.
Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Mikołaj Paweł Pawlak.Prawa dziecka
Dziecko ma prawo do:
- wychowywania się w rodzinie,
- adopcji,
- oświaty i nauki,
- kultury, wypoczynku i rozrywki,
- ochrony zdrowia i opieki medycznej,
- wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
dostępu do informacji,
- ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
- prywatności i równości.
Prawa socjalne dziecka:
- prawo do zabezpieczenia socjalnego,
- prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
- prawo do odpowiedniego standardu życia,
- prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.7
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia zapraszam uczniów do obejrzenia interaktywnej prezentacji i rozwiązania quizu. Dla tych, którym uda się poprawnie odpowiedzieć na pytania - czeka mała niespodzianka. Powodzenia!
https://view.genial.ly/5fb11287f21b400d02d74c7e/presentation-swiatowy-dzien-rzucania-palenia
*********************************************************
Co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku przypada 19 listopada) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Turku zachęca wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia
Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):
- W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
- Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
- 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
- Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!
Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.
Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (KANTAR Polska 2019).W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!
Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Więcej informacji na temat rzucenia palenia można zasięgnąć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.
19
Prezentacja wykonana przez uczniów klasy siódmej
Narodowe Święto Niepodległości
Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nasi uczniowe chcąc uczcić to wydarzenie wykonali piękne prace plastyczne.
„Segregujemy śmieci z Kicią Kocią”
9 listopada przedszkolaki brały udział w warsztatach online pt. „Segregujemy śmieci z Kicią Kocią”, zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Turku. Dzieci uważnie wysłuchały bajki, którą opowiadała Pani bibliotekarka. Następnie odbył się quiz, w którym przedszkolaki poradziły sobie fenomenalnie
Konkurs "Chrzest Polski"
Uczniowie klasy VII i VIII w roku szkolnym 2020/2021 biorą udział w konkursie na prezentację multimedialną pt. "Chrzest Polski". Opiekę merytoryczną nad uczestnikami sprawuje pani Karolina Krzyżostaniak.
Ślubowanie
Ślubowanie w cieniu pandemii... 28.10.2020
Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?
W naszej szkole przez pierwsze trzy wtorki października odbywały się dodatkowe zajęcia informatyczne. Chłopcy z klasy V poznali pojęcie algorytmu, ułożyli proste skrypty oraz skonstruowali mini robota z klocków Logo. Mamy nadzieję, że to dopiero początek wspaniałej, informatycznej przygody. Na czas nauczania zdalnego zajęcia zostają zawieszone. Chłopcy mają już robotyczne plany, które zrealizujemy po powróci do sal lekcyjnych.
1
Grafonotatki na lekcji historii
Uczniowie klasy VII do nauki historii wykorzystują grafonotatki.
Grafonotki to nauka notowania oparta na zasadach myślenia wizualnego. Uczniowie bardzo szybko przekonują się o skuteczności tej metody, nie uczą się na pamięć, rozumieją treści, które przyswajają. Stosując taką metodę rozwijamy koncentrację jak i logiczne myślenie.
Nasi uczniowie prezentowali swoje prace na forum klasy.
1
Nietypowa lekcja historii w klasie V
W starożytności mity odgrywały ogromną rolę, miały duży wpływ na rozwój kultury. Dawały one ludziom tamtej epoki możliwość wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych i społecznych, kształtowały światopogląd. Wyrażały kult dla bogów i ukazywały obrzędy związane z tym kultem.
Na lekcji historii uczniowie klasy V mieli możliwość bliżej poznać życie w starożytnej Grecji. Z ogromną ciekawością zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat ,,BOGÓW OLIMPIJSKICH".
Wykonali w grupie makietę przedstawiającą masyw górski Olimp na którym według wierzeń starożytnych Greków mieszkali bogowie. Taka forma zajęć bardzo podobała się naszym uczniom.
4
"Small talk, big deal"
Czternastego października odbyły się trzecie zajęcia projektowe "Small talk, big deal". Jak zawsze stawiamy na komunikację
Zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt
Zbiórka na rzecz zwierząt przebywających w schronisku odbywa się na terenie szkoły do końca października.