Małe Żuczki dla Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka według uczniów i przedszkolaków
Wszystkim Baciom i Dziadkom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia, pomyślności, uśmiechu na co dzień i optymizmu.
Radosne Żuczki dla Babci i Dziadka
PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W TURKU DODATKOWE DYŻURY SPECJALISTÓW W OKRESIE FERII ZIMOWYCH
Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie! W związku z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych uruchamiamy dodatkowe dyżury telefoniczne specjalistów w okresie od 04.01.2021 r. do 15.01.2021 r. Do kontaktu zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli potrzebujących wsparcia.
Telefony kontaktowe: 667-358-783, 695-490-748
Przypominamy także, że Poradnia funkcjonuje w trybie stacjonarnym według aktualnie obowiązujących wewnętrznych procedur w stanie pandemii COVID-19 (do zapoznania się w zakładce: nowe procedury związane z wizytą w naszej poradni).
Ponadto informujemy, że od 1 stycznia 2021 roku z pomocy psychologiczno-pedagogicznej można skorzystać w ramach Poradni on-line Zawsze jest jakieś wyjście, która uruchomiona została przez ministerstwo w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii COVID-19. Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatną, całodobową infolinię, gdzie dyżurują specjaliści.
Bezpłatna infolinia: 800-080-222
https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/
Dyżury psychologów i pedagogów dostępne sa na stronie poradni
z poważaniem
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku
Barbara Piąstka-Dopieralska
Rozśpiewane życzenia od uczniów naszej szkoły
Jasełka 2020
Dwa tysiące lat temu w gwieździstą noc na świat przyszedł Mesjasz. Przyszedł, aby dać nam wiarę, nadzieję i miłość. Radosne Żuczki podjęły się niełatwego zadania, postanowiły przybliżyć nam historię narodzin Jezusa. Było sianko, stajenka, gwiazdy, ognisko pasterzy, dary... Pośród tego wszystkiego najcudowniejsi aktorzy - dzieci. Ze swoją spontanicznością i autentycznością uczyniły te Jasełka niezapomnianymi. Był więc zaspany anioł, zniecierpliwiony Józef i zajęty siankiem pastuszek, ale przede wszystkim duma przedszkolaków, że pierwszy raz wystawiają Jasełka.
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
Nasza szkoła włączyła się do kolejnej edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. To hołd dla ofiar, a jednocześnie wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się dokładnie 39 lat temu. W niedzielę, 13 grudnia o godz. 19:30 w domach naszych uczniów zapłonęło światło co było kolejnym dowodem ich patriotyzmu.
11
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
Minister Edukacji i Nauki zachęca do włączenia się w kolejną edycję akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Trzynastego grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i miejsc użyteczności publicznej zapłoną symboliczne świece. To hołd dla ofiar wydarzeń sprzed 39 lat.
Klasa V poznaje architekturę starożytnego Rzymu
Klasa V na lekcji historii odwiedziła starożytny Rzym. Uczniowie poznali architekturę Rzymu. Zdobytą wiedzę zaprezentowali podczas pracy grupowej z wykorzystaniem klocków. Taka forma nauki, czyli przez konstruowanie rozwija u dziecka koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, umiejętności planowania i konstruowania.
14
Mikołajki w klasie V
Ósmego grudnia w klasie V obchodziliśmy przemiły dzień - Mikołajki . Każdy kto mógł ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę na cześć Św. Mikołaja. Od rana zrobiło się bardzo wesoło i wszyscy czekali na prezenty od „ świętego”. Można było dostrzec przemykającego renifera, a Święty Mikołaj pozostawił w sali ślady swojej obecności w postaci drobnych upominków dla Ani, Filipa, Kuby, Filipa, Stasia i Wojtka. Pozdrawiamy Świętego i zapraszamy za rok…
List od św. Mikołaja
4 grudnia, Małe Żuczki dostały list od Świętego Mikołaja, w którym wyjaśnił, że ma dla nich niespodziankę ... niestety jest taki roztargniony przez zbliżające się święta, że zapomniał gdzie ją położył. Mikołaj zostawił przedszkolakom tylko wskazówki ...
17
Dziękujemy :)
Dziękujemy Spółdzielni socjalnej Powrócisz Tu za codzienny wysiłek w przygotowywaniu posiłków dla naszych przedszkolaków, w tych trudnych czasach. A także za pyszne Mikołajkowe upominki. Dziękujemy z całego serduszka.
Mikołajki w klasie VI
Uczniowie klasy VI, pomimo niesprzyjających warunków, postanowili nie rezygnować z klasowych mikołajek. Losowanie odbyło się online, od wielu dni w klasie przybywało mikołajkowych prezentów, a dziś rano Mikołaj dostarczył upominki pod drzwi naszych uczniów. Każdy musiał wytrwać do lekcji wychowawczej, na której uczniowie wspólnie rozpakowali prezenty. Sprawiły one wiele radości i wprawiły nas w świąteczny nastrój
MIKOŁAJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowywały się one do niego starannie, wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne , na których oczywiście królował Mikołaj.
Tylko nielicznym dzieciom udało się w tym roku spotkać z Mikołajem osobiście. Kiedy przyszedł do naszego przedszkola, nie można mu było usiąść mu na kolanach, przytulić się do niego ani nawet przybić z nim piątki, wpadł na krótko, nikt go nie widział, zadzwonił dzwoneczkami, zostawił wór z prezentami dla maluchów, zgodnie z tym, co nakazuje reżim sanitarny i odjechał saniami do innych dzieci. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja wspaniały prezent. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.
Mikołaj - prace uczniów klas I-VI.
- 2
Światowy Dzień AIDS
Liczba nowo wykrytych przypadków zakażenia wirusem HIV w tym roku w Polsce spadła o połowę. Wynika to jednak z tego, że w czasie pandemii koronawirusa wykonuje się mniej testów na obecność tego wirusa. To błąd, bo zachorowanie na AIDS nie jest równoznaczne z wyrokiem śmierci, jeśli zakażenie zostanie wcześnie wykryte.
Tylko co dziesiąty Polak zrobił w tym roku test na HIV. Jak mówią specjaliści, to zdecydowanie za mało, w ten sposób wypieramy ze świadomości groźbę zakażenia tym wirusem. 87 procent Polaków uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Co więcej, nawet 70 procent nosicieli wirusa HIV w naszym kraju nie wie o zakażeniu.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Dzień Patrona 2020
26 listopada to dzień, w którym obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Niestety, nie możemy jak w latach ubiegłych obchodzić go wspólnie w szkole, więc dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały prezentację na temat Marii Skłodowskiej Curie, uczniowe klas młodszych prace plastyczne, a starsi plakaty w aplikacji canva.com. A oto efekty pracy.
Prawa Dziecka oczami uczniów klasy VI
Prace uczniów powstały podczas lekcji wychowawczej z zastosowaniem aplikacji canva.com
3
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzień ten jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie promować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Z tej okazji Nasi uczniowie z klasy I oraz ich starsi koledzy i koleżanka z klasy V wykonali prace plastyczne na temat swoich PRAW.
Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Mikołaj Paweł Pawlak.Prawa dziecka
Dziecko ma prawo do:
- wychowywania się w rodzinie,
- adopcji,
- oświaty i nauki,
- kultury, wypoczynku i rozrywki,
- ochrony zdrowia i opieki medycznej,
- wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
dostępu do informacji,
- ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
- prywatności i równości.
Prawa socjalne dziecka:
- prawo do zabezpieczenia socjalnego,
- prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
- prawo do odpowiedniego standardu życia,
- prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.7
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia zapraszam uczniów do obejrzenia interaktywnej prezentacji i rozwiązania quizu. Dla tych, którym uda się poprawnie odpowiedzieć na pytania - czeka mała niespodzianka. Powodzenia!
https://view.genial.ly/5fb11287f21b400d02d74c7e/presentation-swiatowy-dzien-rzucania-palenia
*********************************************************
Co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku przypada 19 listopada) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Turku zachęca wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia
Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (KANTAR Polska 2019):
- W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
- Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
- 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
- Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!
Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.
Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (KANTAR Polska 2019).W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!
Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Więcej informacji na temat rzucenia palenia można zasięgnąć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.
19