W środę 19.04.2017 w Miejskim Domu Kultury w Turku odbył się 22 Wielkopolski Konkurs Piosenki Przedszkolaków "Do Re Mi". Dziewczynki Oliwia Kujawa i Aleksandra Majewska zaśpiewaly piosenki "Jamniczek" oraz "Mój mały pies". Otrzymały dyplomy i upominki książkowe.
Do Re Mi
MAGICZNA WIZYTA UCZNIÓW KLAS 4-6 W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni…
Katherine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!
Na podstawie "Mostu do Terabithii" powstał film, zrealizowany przez producentów "Opowieści z Narnii", do którego zdjęcia kręcono w Nowej Zelandii, a fascynujący świat Terabithii ożywili montażyści "Władcy Pierścieni".Właśnie ten film mogli obejrzeć uczniowie klas 4-6 podczas wizyty 12 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku pod opieką wychowawczyń: p. Barbary Trzmielewskiej, p. Beaty Jakubowskiej i p. Agnieszki Polińskiej. Niektórzy z nas nie kryli wzruszenia.
Później Pani bibliotekarka przeprowadziła ciekawe warsztaty, na których uczniowie mogli pochwalić się swoją spostrzegawczością i uwagą, z jaką oglądali wspomniany film. Zobaczyli prezentację na temat efektów specjalnych zastosowanych w starych filmach. Na koniec wykonali w małych zespołach prace plastyczne, w których przedstawili swoją „Magiczną Krainę” , zaprezentowaną na wystawie .
Zachęcamy do jej obejrzenia i sięgnięcia po inne książki Katherine Paterson.
Bądźmy Eko!
„Bądźmy Eko – posprzątajmy razem gminę”.
10 kwietnia nasi uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w akcji „Bądźmy Eko – posprzątajmy razem gminę”. Prace porządkowe prowadziliśmy na terenie szkolnym, wokół świetlicy wiejskiej oraz w lesie.
Macmillan Primary School Tournament 2017
12 kwietnia uczennice naszej szkoły: Martyna Głogowska (kl. IV), Justyna Goslińska (kl. V) oraz Gabrysia Wilczewska (kl. VI) wzięły udział w Powiatowym Turnieju Języka Angielskiego dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Do turnieju zgłosili się uczniowie z 8 szkół.
Dziewczynki rozwiązywały test sprawdzający znajomość słownictwa i umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Niestety, nie udało im się zająć miejsc na podium, ale była to dla nich okazja sprawdzenia swoich możliwości i wiedzy w zakresie języka obcego.
"Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."
30 marca 2017 r. w MDK w Turku odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: od 7 do 10 lat i od 11 – 13 lat.Szkołę naszą reprezentowali uczniowie: Julita Dziamara z klasy II, Katarzyna Burszewska i Aleksandra Koperska z klasy III oraz Kamil Mocny z klasy V, Justyna Koperska i Gabriela Wilczewska z klasy VI. Młodsi uczniowie recytowali wiersze Jana Brzechwy, a starsi Doroty Gellner i Hanny Niewiadomskiej. Bardzo dobrze zaprezentował się Kamil Mocny, który świetnie recytował wiersz „Szły raz myszy” D. Gellner i zakwalifikował się do eliminacji rejonowych.
Uczennicę klasy II do konkursu przygotowała p. Alicja Kwaśniewska, a uczennice klasy III – p. Teresa Królikowska. Natomiast uczniów klasy V i VI przygotowała p. Barbara Trzmielewska.
Konkurs recytatorski dla przedszkolaków
W środę 29.03.2017 w Szkole Podstawowej w Chlebowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków. Dzieci podzielone zostały na trzy kategorie wiekowe, 3-4 latki 5 latki i 6 latki. Przedszkolaki recytowały wiersze Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Brzychcy (przedszkole), Oliwia Kujawa oraz Maja Durczyńska (oddział przedszkolny). Obie recytatorki zajeły I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy Oliwii i Mai oraz życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Zdrowia
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2017
Obchodzimy pod hasłem:
DEPRESJA – porozmawiajmy o niej.
Każdy może zachorować na depresję!!!
- Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach.
- Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń losowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, czy rozpad związku, a także w przebiegu choroby fizycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków.
- Depresja jest przyczyną cierpienia psychicznego i może wpływać na zdolność do wykonywania nawet najprostszych, codziennych czynności, niszcząc niekiedy relacje z rodziną i przyjaciółmi.
- Nieleczona, może uniemożliwić chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.
- W najgorszym przypadku może doprowadzić do samobójstwa.
- Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod.
- Rozmowa z osobami, którym się ufa, może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.
W piątek 23 marca 2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Poznaniu odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 6 Gabriela Wilczewska. Uzyskała tytuł finalistki z maksymalną liczbą punktów.
Gratulujemy sukcesu, który na etapie wojewódzkim wymagał zdolności, wielu dodatkowych godzin pracy i dużego zaangażowania. Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie szkół podstawowych.
Gabrysię do konkursu przygotowała p. Beata Jakubowska.
Spotkanie z pisarką
30 marca 2017r. naszą szkołę odwiedziła poetka i pisarka książek dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych Pani Katarzyna Zychla - Figura.
Spotkanie było pełne śmiechu, co wynikało z błyskotliwych gier słownych, które zaproponowała autorka. Pochodząca z Żar autorka potrafiła w niezwykle ciepły i sympatyczny sposób zachęcić dzieci do wspólnej, językowej zabawy w rymy i skojarzenia. Oprócz zabaw językowych z dziećmi, Pani Kasia zaprezentowała także publiczności fragmenty popularnych, pięknie ilustrowanych serii dziecięcych własnego autorstwa o małym hipciu Maksie i Zuzi, w których autorka z dużym wyczuciem podeszła do ważnych tematów, o których warto z dziećmi rozmawiać.
Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały pisarce za wspólną zabawę oraz zakupiły książki z cennym, osobistym autografem i dedykacją od autorki.
Sukces Mai i Oliwki!
W środę 29.03.2017 r. w Szkole Podstawowej w Chlebowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków. Dzieci podzielone zostały na trzy kategorie wiekowe - 3-4 latki 5 latki i 6 latki. Przedszkolaki recytowały wiersze Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Brzychcy (przedszkole) oraz Oliwia Kujawa i Maja Durczyńska (oddział przedszkolny). Obie starsze recytatorki zajeły I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy Oliwii i Mai i życzymy dalszych sukcesów.
Magiczne spotkanie pod "Magicznym drzewem"
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju dzieci. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy!
Jako nauczyciele kibicujmy naszym dzieciom w tej nauce. Zamiast sprowadzać czytanie do kolejnej metody stymulującej rozwój dzieci, próbujemy przekonać je, że jest to wartościowa zabawa i rozrywka.
Dlatego 27 marca 2017r. uczniowie klas 1. 2. I 3. odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Turku . Tematem spotkania była książka "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Dzieci rozmawiały o magii, zaczarowanych przedmiotach i fantazjowaniu. Wysłuchały fragmentów książki, a potem wykonały bardzo piękne prace plastyczne, które ozdobią bibliotekę. Obejrzały również film „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”.
Brawa dla Julity!!!
4 marca 2017r. zakończył się Powiatowy Konkurs Plastyczny pod hasłem
„Zapobiegamy Pożarom”.
Organizatorami konkursu był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku, Komisja ds. Młodzieży ZOP ZOSP RP w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.
Tematem prac był udział strażaków w likwidacji pożarów, udział strażaków w akcjach ratownictwa drogowego i wodnego, wykonywanie zadań związanych z ratownictwem ekologicznym i medycznym, zwalczanie klęsk żywiołowych i zagrożeń ekologicznych, udział w zawodach sportowo-pożarniczych oraz historia pożarnictwa, działalność prewencyjna, kulturalna oraz inne formy aktywności.Nasza szkoła wysłała aż 33 prace, ale tylko jedna z nich została wyróżniona na szczeblu powiatowym.
Laureatką została Julita Dziamara z klasy II.
Pracę Julity organizatorzy wysłali do Poznania na szczebel wojewódzki konkursu i tam praca została nagrodzona w kategorii klas I –III.
Brawo, Julita!
Życzymy Ci dalszych sukcesów i równie pięknych prac.
Brawo Julita!
Julita Dziamara, uczennica klasy II, zostala nagrodzona wyróżnieniem w Konkursie "Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej". W/w Konkurs organizowany był przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
Julita wykonała pracę plastyczną, była to pocztówka z kraju, którego dotyczył Konkurs - Peru.
Gratulujemy !!!!
24 marca Julitę wraz z rodzicami zaproszono do Poznania na uroczystość podsumowania w/w Konkursu i odbiór narody.
Wycieczka klasy V do Konina
22 marca uczniowie klasy V wyjechali na integracyjną wycieczkę do Konina. Pierwszą atrakcją był seans w kinie Helios. Obejrzeliśmy przepiękny, wzruszający film pt. "Był sobie pies". Następnie udalismy się do McDonalds'a, gdzie zjedliśmy niezdrowe, ale pyszne potrawy. Trzecim punktem programu była wizyta w Galerii Kropka, gdzie obejrzeliśmy projekcję filmu "Niezwykła przygoda" w technologii 6D oraz przeżyliśmy emocjonującą podróż w Kapsule Czasu. Przed powrotem do domu była chwila wolnego czasu na gry zręcznościowe.
Wyjazd był bardzo udany i już planujemy następny raz. Uczniowie klasy piątej bez zarzutu zachowywali się miejscach publicznych i godnie reprezentowali postawę ucznia naszej szkoły. BRAWO!
Opiekę podczas wycieczki sprawowały panie Kamila Smura Lodzińska i Agnieszka Polińska.
Mikrofon, scena i TY
Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Mikrofon, Scena i Ty" w Miejskim domu Kultury w Turku zgromadził wielu utalentowanych wykonawców.
Naszą Szkołę reprezentowały Julita Dziamara i Amelia Janas, uczennice kl.2 („Zostań moją przyjaciółką”)oraz Aleksandra Jesiołowska, uczennica kl.6. („Blady księżyc”).
Brawo Kacper!!!
Uczeń klasy IV
Kacper Chruściński
zajął I miejsce w IX Halowym Turnieju Piłki Nożnej im. Mirosława Balcerczyka.
Brawo Kacper!
Wygraj Sukces!
Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa w Żukach wraz ze Szkołą Podstawową w Koźminie z zamiejscowym oddziałem w Krwonach oraz Szkołą Podstawową w Kunach zorganizowała eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj sukces”. W imprezie wzięło udział 24 uczestników w tym 12 z naszej Szkoły. W komisji jurorskiej zasiadły panie Aleksandra Karbowska, Marzena Świderska i Agnieszka Klimczak. Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe: uczniowie klas 0-3 oraz 4-6. Dzieci zaprezentowały utwory z płyt „Wygraj sukces”. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna przyznała 12 Nominacji (uczestnicy zakwalifikowali się do następnego etapu) oraz 12 Nagród.
Uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Dyrektorów szkół oraz Radę Rodziców poszczególnych szkół.
Naszą Szkołę w kolejnym etapie będą reprezentować:
- Jakub Tomczyk
- Amelia Janas
- Julita Dziamara
- Andżelika Wilczyńska
- Aleksandra Jesiołowska
- Mateusz Janiak
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Brawo Gabrysia!!!
Uczennica klasy VI Gabriela Wilczewska
Pierwsza w historii naszej szkoły zakwalifikowała się aż do 3 etapów rejonowych :
- Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego,
- Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego,
- Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego.
Gratulujemy!!!
Trzymamy kciuki za etap wojewódzki w kategorii przyroda!
II Noc z Projektorem
W dn. 3-4 marca 2017r. w Szkole Podstawowej w Żukach odbyła się „II Noc z Projektorem”, podczas której wolontariusze- Kinga Trzmielewska i Łukasz Białek przeprowadzili zajęcia ekologiczne i plastyczne. Organizacją wydarzenia zajęły się Teresa Królikowska, Agnieszka Polińska, Aleksandra Karbowska, Beata Jakubowska i Alicja Kwaśniewska- nauczycielki z tejże szkoły.
Trzydziestu ośmiu uczestników zebrało się w szkole o godz. 18:00, niosąc pod pachą śpiwory i karimaty.
Na początku dzieci wykonały laurki 3D na Dzień Kobiet, wykorzystując metodę quillingu. Dzieci sprawnie zwijały małe paseczki w ślimaki. Dzięki temu powstały piękne kartki z wazonami pełnymi kwiatów.
Kolejnym punktem programu była zimowa Familiada. Dzieci podzieliły się na dwie drużyny. Następnie wyszły na korytarz i szukały śnieżynek. Po odnalezieniu wszystkich rozpoczęliśmy quiz o tematyce zimowej, który był wstępem do zajęć ekologicznych.
W przerwie dzieci zjadły kolację, którą przygotowały panie nauczycielki.
Podczas zajęć ekologicznych został poruszony temat dokarmiania ptaków. Dzieci dowiedziały się czym, kiedy i jak karmić ptaki. Następnie namalowały prace na konkurs plastyczny pt. „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”. Wyłoniono najpiękniejsze obrazy i nagrodzono ich autorów. Na koniec uczniowie wykonali karmę dla ptaków z agaru i ze smalcu, dodając ziarna zbóż, słonecznik, kukurydzę i żurawinę. Na drugi dzień dzieci porozwieszały karmę na drzewach.
Grubo po północy rozpoczęły się seanse filmowe, w trakcie których co niektórzy posnęli.
W sobotę rano, wszyscy lekko zaspani, zasiedli do wspólnego śniadania. Po nim nastąpiło podsumowanie i uroczyste wręczenie dyplomów. O godz. 9:00 wszyscy rozjechali się do swoich domów, zapewne odsypiając jeszcze do południa.
Do zobaczenia na kolejnej Nocy z Projektorem!
Tekst: Kinga Trzmielewska
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie we współczesnym świecie! Dlatego warto, aby odbyły dodatkowe lekcje- lekcje ratowania życia.
Celem edukacji ratowniczej, którą nauczyciele naszej szkoły prowadzą w każdym roku szkolnym, jest zapobieganie i minimalizowanie skutków zagrożeń oraz wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Na przełomie lutego i marca 2017r. uczniowie klas 2 – 6 uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia praktyczne na fantomach zostały poprzedzone projekcją filmów edukacyjnych „Czy potrafisz ratować życie” i „Dr Kręciołek uczy ratować” zawartych w pakiecie opracowanym przez fundację WOŚP Jurka Owsiaka.
Uczniowie, podczas ćwiczeń na fantomach, nauczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc, jak zachować bezpieczeństwo podczas ratowania, sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej, udrożnić drogi oddechowe, ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej oraz jak wykonać oddechy ratownicze i uciskać klatkę piersiową.
Zajęcia opracowały i prowadziły panie: Małgorzata Janik, Teresa Królikowska i Beata Jakubowska.