W piątek 27 stycznia, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci tłumnie przybyły i wesoło bawiły się przy muzyce DJ'a, który zadbał o odpowiedni dobór piosenek. W trakcie imprezy odbyły się wybory na najciekawsze przebranie oraz wybrano króla i królową balu - zostali nimi Oliwia Kujawa i Maciek Słodziński. Dziewczynki z klasy V zaprezentowały samodzielnie przygotowany układ taneczny. Rodzice zadbali o poczęstunek dla swoich pociech, a Mikołaj przyniosł słodkie paczki.
Choinka noworoczna
Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia 2017 r. naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście - Babcie i Dziadkowie naszych uczniów, z okazji ich święta. Sala gimnastyczna, specjalnie udekorowana na tę okazję, pękała w szwach. Wszystkie dzieci, odświętnie wystrojone, zaprezentowały swoje talenty taneczne i wokalne. Wielu spośród gości uroniło łezkę wzruszenia i dumy ze swoich wnuczków. Po zakończonych występach Pani Dyrektor Joanna Sobczak złożyła Babciom i Dziadkom życzenia pomyślności i zaprosiła ich na słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci wręczyły przygotowane wcześniej prezenty.
Jasełka
22 grudnia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Żukach wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi zebrali się w sali gimnastycznej. Zgromadzeni ujrzeli bajkową scenografię nawiązującą do betlejemskiej nocy, a dźwięk kolędy zagranej na flecie wprowadził wszystkich w bożonarodzeniowy klimat. Na scenie pojawiło się około dwudziestu młodych aktorów z klasy drugiej, trzeciej, piątej i szóstej, którzy przybliżyli biblijną opowieść o pierwszych ludziach, ich nieposłuszeństwie i długim wyczekiwaniu na odmianę losu. Na narodziny Mesjasza czekali więc pastuszkowie, ze wschodu przybyli Trzej Królowie, a nad wszystkim czuwali aniołowie i nawet zły król Herod nie miał szans pokrzyżować boskich planów. Maryja i Józef dotarli do betlejemskiej stajenki, a zbawienie stało się udziałem wszystkich ludzi. Jasełka zaciekawiły zebranych, momentami bawiły a czasem zmuszały do refleksji. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczny klimat i przypomniało istotę zbliżających się świąt. Jasełka uświetniły kolędy śpiewane przez uczniów.
Warsztaty bożonarodzeniowe w Kowalach Księżych
W Wiejskim Centrum Lokalnej Aktywności w Kowalach Księżych 14 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, które poprowadziła Pani Wioletta Chrzuszcz. Dzieci z klas pierwszej i drugiej oraz zerówki, wykonywały ozdoby świąteczne: dziewczynki - papierowe aniołki a chłopcy renifery.
Podczas wykonywania prac wszyscy byli bardzo skupieni i bardzo zaangażowani. Pozwoliło to na stworzenie pięknych ozdób świątecznych. Wszyscy w dobrych nastrojach powrócili do szkoły.
Warsztaty dla rodziców przedskzolaków
12 grudnia w grupie „0” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć „W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia” miał wprowadzić dzieci i rodziców w nastrój zbliżających się świąt.Głównym celem było wzbogacenie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami, rozwijanie samodzielności i aktywności twórczej oraz umiejętność współdziałania w grupie jak również wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie.
Dzieci przywitały rodziców wesołą piosenką ”Wszyscy są, witam Was”, zaprosiły do wspólnego tańca „Chodźcie do koła”, oraz do zabaw ruchowych. Zabawa „Kalambury” zakończyła część pierwszą zajęć, po której wszyscy wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne. Zabawa przy stole pełnym ozdób, świecidełek i wstążek była zarówno dla dzieci i rodziców wspaniałym wprowadzeniem w nastrój świąteczny.
"Andrzejkowa Noc z Projektorem"
Szkoła Podstawowa w Żukach od 1,5 roku współpracuje z Fundacją Rozwoju Wolontariatu w ramach Programu Projektor Wolontariat Studencki, a to wszystko dzięki Kindze Trzmielewskiej - wolontariuszce fundacji oraz mieszkance Żuk, która realizuje autorskie projekty edukacyjne dla uczniów tejże szkoły. W dn. 25-26 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej w Żukach odbyła się „Andrzejkowa Noc z Projektorem”, podczas której wolontariusze - Kinga Trzmielewska i Łukasz Białek przeprowadzili zajęcia z kryptografii, kryminalistyki i chemii. Organizacją wydarzenia zajęły się Teresa Królikowska, Agnieszka Polińska i Aleksandra Karbowska - nauczycielki z tejże szkoły. Dwudziestu pięciu uczestników zebrało się w szkole o godz. 18:00, niosąc pod pachą śpiwory i karimaty. Pierwszym punktem programu były zajęcia pt. „W poszukiwaniu Andrzeja”. Mali detektywi na początku ozdobili swój notes do zapisywania tajnych informacji. Następnie nauczyli się pisać zaszyfrowane listy i odszyfrowywać teksty, m.in. szyfrem Atbash, Cezara i Scytale. Za pomocą atramentu sympatycznego stworzyli swoją niewidzialną wiadomość. Próbowali odpowiedzieć sobie na 7 złotych pytań i dociec, co wydarzyło się na miejscu zdarzenia. Wszyscy uczestnicy złożyli odciski palców na kartach daktyloskopijnych i określili typy swoich linii papilarnych. Na koniec wykonali rysopis poszukiwanego Andrzeja. W przerwie dzieci zjadły domowe hot-dogi, przyrządzone przez panie nauczycielki na kolację. Kolejne godziny upływały na „Andrzejkowej zabawie z chemią”. Dzieci wykonywały eksperymenty indywidualnie lub grupowo, ucząc się przez zabawę. Trudne zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, zostały przedstawione w łatwo przyswajalny sposób. Dzieci sprawdzały skład powietrza, napięcie powierzchniowe, reakcje endotermiczne i egzotermiczne oraz ciecz nienewtonowską, przeprowadzając m.in. takie doświadczenia jak: magiczny palec, sodowy wulkan, lampka lawa, lewitujące jajko, czy malowanie farbami na mleku. Nie mogło również zabraknąć wrób andrzejkowych. Na zakończenie naukowego wieczoru, wszyscy przelali sobie wosk przez klucz, aby dowiedzieć się, co czeka ich w najbliższym roku. Ostatnim punktem programu był seans filmowy. Wszyscy położyli się w klasach, otulili się w koce i wspólnie oglądali ulubione filmy. Niektórym nie udało się dotrwać do końca, bo słodko zasnęli w swoich śpiworowych kokonach. Po wieczorze pełnym wrażeń, chrapanie było dopuszczalne. W sobotę rano, wszyscy lekko zaspani, zasiedli do wspólnego śniadania. Po nim nastąpiło podsumowanie i uroczyste wręczenie dyplomów. O godz. 9:00 wszyscy rozjechali się do swoich domów, zapewne odsypiając jeszcze do południa. Dla niektórych była to pierwsza noc spędzona w szkole i miejmy nadzieję, że nie ostatnia!
Tekst: Kinga Trzmielewska
Rzuć palenie razem z nami!
17 listopada po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Wcześniej na korytarzu szkolnym zostały umieszczone hasła i plansze o tematyce antynikotynowej, aby przygotować grunt dla rozprawy sądowej, w której jedynym oskarżonym był Papieros.
Na początku zabrał głos prokurator, który przy wsparciu dwóch świadków „Płuc” i „Serca” domagał się surowej kary dla papierosa. Mimo wystąpienia obrońcy i oskarżonego, którzy winą za całe zło obarczyli ludzi, którzy świadomie niszczą swoje zdrowie, mimo ostrzeżeń lekarzy i ministra zdrowia, sędzia skazał ostatecznie oskarżonego Papierosa na absolutne potępienie!
Rozprawę przygotowali uczniowie z klasy 5 i 4 pod opieką p. B. Jakubowskiej.
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Taki dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, umożliwia rozwiązywanie konfliktów oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań.
W poniedziałek 21 listopada, podczas apelu podsumowującego, uczniowie klas młodszych odczytali gromadzone wyrazy i zwroty kojarzące się z życzliwością i dobrymi manierami, które zamieścili na wykonanych przez siebie pięknych plakatach. Natomiast uczniowie klas starszych wykonali łańcuchy z obrysowanych swoich dłoni. Znalazły się na nich bardzo ciekawe wpisy w postaci rymowanek i krótkich wierszyków.
Następnie przekazano życzenia i pozdrowienia dla przyjaciół, kolegów i nauczycieli, które składane były w „Skrzynce życzeń i pozdrowień” przez cały tydzień.
Na zakończenie wręczono nagrody dla króla lub królowej życzliwości, których wybrali uczniowie poszczególnych klas.
Królami i królowymi życzliwości zostali:
Klasa 1. - Stanisław Ignasiak
Klasa 2. - Adrianna Ptak
Klasa 3. - Aleksandra Koperska
Klasa 4. - Martyna Głogowska
Klasa 5. - Justyna Goślińska
Klasa 6. - Wiktoria Bąkowska
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym. Niech to szczególne święto wpisze się w tradycję naszej szkoły,
Życzliwość powinna towarzyszyć nam na co dzień. Uczniom z naszej szkoły będą o tym przypominać własnoręcznie wykonane plakaty i łańcuchy.
Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole 10 listopada odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy V. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie przybliżyli koleżankom i kolegom trudną i długą drogę Polaków do odzyskania niepodległego państwa. W tym dniu nie zabrakło również patriotycznych piosenek. Zaśpiewano: "Przybyli ułani pod okienko", "Pierwsza Brygada", "11 listopada". Apel zakończył mini konkurs historyczny ogłoszony na tę okazję przez panią dyrektor.
Z historią okresu odzyskania niepodległości przez Polskę i polskim świętm narodowym wszyscy uczniowie mogli zapoznać się też, czytając gazetkę tematyczną na szkolnym korytarzu.
Część artystyczną przygotowała p. K. Lodzińska, oprawę muzyczną p. A. Karbowska
Native speakers w naszej szkole
28 października uczniowie klas IV - VI mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłych zajęciach języka angielskiego. Naszą szkołę odwiedziły dwie urocze Panie z Newbury w Wielkiej Brytanii: Karen i Ivonne. Dzieci z przejęciem zadawały gościom przygotowane pytania i z uwagą słuchały odpowiedzi. Nie wszyscy wszystko rozumieli, ale Panie były tak serdeczne i wesołe, że dzieci szybko się ośmieliły i oswoiły. Ciekawe były przede wszyskim różnic między szkołami w Polsce i Wielkiej Brytanii. Na zakończenie goście otrzymali długopisy z logo naszej szkoły i zrobilśmy sobie wspólne zdjęcie.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy ucznia klasy V Adriana Gajewskiego.
Halloween
Tradycją w naszej szkole stały się imprezy z okazji Halloween. W czwartkowe popołudnie hol szkolny zapełnił się małymi postaciami pw straaasznych kostiumach: wampiry, czarownice, mumie itp. Dzieci czekały zwłaszcza na zabawy tematyczne: "mumia", rzut duszkiem do celu, taniec z kapeluszem wiedźmy i zjadanie smakołyków zawieszonych na sznureczku. Ciekawą atrakcją tegorocznej imprezy była foto-budka, gdzie dzieci i ich mamy chętnie robiły sobie zabawne zdjęcia. Po konkursach, gdzie każdy uczestnich otrzymał słodki upominek, dzieci bawiły się przy muzyce. Zabawę przygotowały i poprowadziły panie Agnieszka Polińska, Teresa Królikowska i Kamila Smura-Lodzińska.
Wycieczka do Łodzi
26 października uczniowie wszystkich klas naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszą atrakcją był Ogród Botaniczny. Celem wycieczki była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, obejrzenie bogatej kolekcji drzew i krzewów oraz poznanie wielu gatunków ciekawych roślin.
Po ogrodzie oprowadzały nas panie przewodniczki. W interesujący sposób opowiadały o roślinach, które kolejno oglądaliśmy. Kolejnym etapem zwiedzania była wspinaczka po szlaku górskim i oglądanie stref roślinności występujących w górach. Następnie podziwialiśmy okazy drzew i krzewów. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na kasztanowca z jadalnymi kasztanami. Każdy z uczniów chciał znaleźć w trawie owoc tego ciekawego drzewa. Przeszliśmy również obok kolekcji ziół, gdzie można było poczuć ich aromatyczny zapach.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był film „Sekretne życie zwierząt domowych”, na który udaliśmy się do kina Cinema City. Po prawie dwu godzinnym seansie wszyscy w znakomitych nastrojach ruszyliśmy w dalsza drogę. Był to ostatni etap naszej wycieczki: zwiedzanie wystawy klocków lego. Najpierw uczniowie udali się do sali wystawowej, gdzie można podziwiać wykonane z klocków postacie, sceny z bajek i filmów, budowle architektoniczne. Największy zachwyt wzbudziła makieta Titanica, brytyjskiego statku pasażerskiego, zbudowana z 500 000 klocków. Makieta Titanica ma 3 m wysokości i 11 m długości. Kolejną atrakcją wycieczki była zabawa klockami w specjalnie do tego celu wyznaczonej strefie Duplo.
Po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu.
Razem możemy więcej!
Razem możemy więcej!
W dniu 22 października 2016 roku w Żukach odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Razem możemy więcej”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Szkoła dla przyszłości” oraz społeczność lokalną. Na sobotnie popołudnie zaplanowano grę terenową oraz turniej piłki nożnej.
O godzinie 14:00 w Świetlicy wiejskiej w Żukach rozpoczęła się gra terenowa pn. „Razem możemy więcej”, w której brało udział sześć drużyn. Planszą gry był fragment miejscowości. Współpraca, rywalizacja, wyzwanie, wspólne osiąganie celów i silne emocje- to właśnie specyfika gier terenowych. Grupy dzięki wskazówkom docierały do animatorów, którzy mieli przygotowane dla nich przeróżne zadania. Zespoły musiały między innymi: napisać legendę o powstaniu miejscowości Żuki, wypełnić wniosek o ścinkę drzew, pokonać labirynt, udzielić pierwszej pomocy, zaśpiewać hymn Unii Europejskiej, posegregować śmieci i wykonać eksperyment chemiczny, zaplanowany przez patronkę szkoły- Marię Skłodowską- Curie. Pula zadań dodatkowych sprawdzała wiedzę uczestników z zakresu lokalnej historii i geografii. Po dotarciu wszystkich drużyn na metę, komisja podliczyła punkty i wyłoniono zwycięzców:
I miejsce: Natalia Cieślak, Gabriela Wilczewska, Jakub Kuśmirek, Agnieszka Majda.
II miejsce: Adrianna Ptak, Natalia Ptak, Katarzyna Burszewska, Tomasz Ptak
III miejsce: Marzena Janiak, Filip Janisiak, Ola Koperska, Agnieszka Koperska.
Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
- Gry terenowe są obecnie popularnym narzędziem edukacji obywatelskiej. To doskonały instrument działań edukacyjnych, który przełamuje szkolne schematy. Ich organizacja angażuje i integruje lokalną społeczność, kształtuje lokalną tożsamość i dumę z małej ojczyzny. Głównym celem projektu było przygotowanie ludzi do pełnego, świadomego i aktywnego udziału w życiu społecznym Żuk- podsumowała Kinga Trzmielewska, autorka i animatorka gry.
Od godziny 16:00 na Orliku w Żukach rozpoczął się międzypokoleniowy turniej piłki nożnej. Na boisku spotkały się trzy drużyny, które rozegrały mecze finałowe. Po emocjonującej grze i kilkunastu bramkach, sędzia zakończył jesienne rozgrywki. Po ostatnim gwizdku podziękowano piłkarzom za grę i wręczono pamiątkowe medale.
- Aktywność fizyczna to przede wszystkim zdrowie, dlatego warto uprawiać sport bez względu na wiek lub porę roku- podsumowała Teresa Królikowska, prezes Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”.
Na wszystkich uczestników w świetlicy wiejskiej czekał pyszny żurek i słodkie pączki. Przy kawie i herbacie dyskutowano na temat kolejnych wspólnych inicjatyw i działań. Ze względu na pozytywny odbiór i świetną zabawę, kolejną edycję gry terenowej zaplanowano na wiosnę.
W tym miejscu pragniemy podziękować członkom Stowarzyszenia „Szkoła dla przyszłości”, nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach, wolontariuszom Fundacji Rozwoju Wolontariatu oraz pozostałym osobom, które włączyły się w organizację festynu.
Tekst: Kinga Trzmielewska
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13.10.2016r w naszej szkole o godzinie 10.25 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem p. Aleksandry Karbowskiej i p. Alicji Kwaśniewskiej przygotowali humorystyczne przedstawienie „O nauczycielce i uczniach” oraz wiele piosenek.
Na początku tradycyjnie został odśpiewany hymn narodowy. Następnie uczniowie przedstawili zabawne scenki z życia szkolnego przeplatane utworami muzycznymi.
Na zakończenie uczniowie złożyli serdeczne życzenia nauczycielom za ich pedagogiczny trud , oraz wszystkim pracownikom szkoły i wręczyli im drobne, słodkie upominki.Po przedstawieniu pani Joanna Sobczak, Dyrektor szkoły, wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Pani Dyrektor złożyła również życzenia w imieniu swoim, Karola Mikołajczyka, Wójta Gminy Turek.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Wycieczka do KPSP w Turku
12 października uczniowie „0” i klasy III udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Turku. Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek straży. Zapoznano dzieci z zawodem strażaka. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość zobaczenia i siedzenia na quadzie, przymierzenia hełmu strażackiego oraz przebywanie w wozie strażackim. Strażacy zaprezentowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Praktyczna lekcja zajęć komputerowych
Już po raz kolejny w klasie IV odbyła się praktyczna lekcja zajęć komputerowych. Uczniowie mieli okazję poznać budowę jednostki centralnej, poszczególne jej elementy, ich wygląd i funkcję. Aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Zadawali pytania, chętnie słuchali ciekawostek. Okazało się, że mimo młodego wieku ich wiedza komuterowa jest dość szeroka.
Przedstawienie historyczne "Polska pierwszych Piastów"
Uczniowie klas III - VI mieli okazję uczestniczyć w pokazie historycznym "Polska pierwszych Piastów". W ciekawy i interesujący sposób poznawali i rozszerzali wiadomości na temat polskich książąt i królów z dynastii Piastów i ich panowania. Uczniowie obejrzeli repliki części uzbrojenia śreniowiecznych rycezrzy i technikę walki. Dzieci chętnie brali udział we wspólnej zabawie i konkursach. Najlepsi nagrodzeni byli dukatami ze średniowiecznymi wizerunkami.
Pasowanie na ucznia
Uroczystość pasowania na ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego sześcio i siedmiolatka. Składanie przysięgi ślubowania w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów wywołuje emocje, których się nie zapomina.
19 października 2016r. , trakcie uroczystego apelu, dzieci z kasy 1. miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorski i wokalne. Poradziły sobie z tymi zadaniami znakomicie Zapewniły, że są gotowe do podjęcia nauki w szkole i z ochotą oraz z zapałem podejmą obowiązki szkolne i będą je rzetelnie wypełniać.
Podczas części oficjalnej, wobec wszystkich zebranych, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów naszej szkoły przez Panią Dyrektor Joannę Sobczak. Złożyły również odcisk palca na pamiątkowym dyplomie w kształcie tarczy.
Całość uroczystości zwieńczył poczęstunek. Ogromny tort w kształcie książki przygotowała mama jednego z uczniów.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy Małgorzata Janik.
Festyn "Razem możemy więcej"
23 września Stowarzyszenie "Szkoła dla Przyszłości" przy współpracy z Urzędem Gminy Turek, Sołectwem Żuki, Szkołą Podstawową w Żukach i OSP w Żukach zorganizowało festyn dla mieszkańców Gminy Turek pod hasłem "Razem możemy więcej". Wśród wielu atrakcji był pokaz zumby, pokaz udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, konkursy, dmuchane zjeżdżalnie, loteria fantowa. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego festynu: sołtysowi Piotrowi Matusiakowi, strażakom OSP Żuki, nauczycielom oraz rodzicom . Oto fotorelacja z tego wydarzenia.
Jednocześnie zapraszamy na następny festyn połączony z grą terenową, który odbędzie się 22 października 2016r.
Wybory SU
Sprawozdanie
z wyborów do Samorządu Uczniowskiego
w roku szkolnym 2016/2917
Dnia 12 września 2016 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Od 7 września trwała kampania wyborcza. Kandydatami byli:
Gabriela Wilczewska kl. VI
Justyna Koperska kl. VI
Danie Urbaniak kl. VI
Wiktoria Stefaniak kl. V
Kamil Mocny kl. V
Marcin Bukowski kl. V
Natalia Jesiołowska kl. IV
Igor Zasiadczyk k. IV
Martyna Głogowska kl. IV
Aleksandra Pietraszak kl. III
Jakub Kujawa kl. III
Wiktor Piekarczyk kl. III
W głosowaniu brały udział klasy III, IV, V, VI. Spośród kandydatów wybrano trzech kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
Na przewodniczącą S U została wybranaJustyna Koperska.
Zastępcą przewodniczącej została Gabriela Wilczewska.
Skarbnikiem został Daniel Urbaniak.
Opiekunowie S U
Alicja Kwaśniewska
Aleksandra Karbowska